Analitycy: w przyszłym tygodniu mniej prawdopodobny dalszy spadek cen paliw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2024,14:05 Aktualizacja: 12-01-2024,14:09
A A A

W przyszłym tygodniu dalszy ciąg przeceny paliw jest mniej prawdopodobny - ocenili w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. Wskazali, że to efekt zaognienia się sytuacji na Morzu Czerwonym, co ma wpływ na ceny ropy naftowej.

"W okresie między 15 i 21 stycznia 2024 r. spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa kosztować będzie 6,75-6,87 zł/l. Niewielkie zmiany dotyczyć będą także benzyny 95-oktanowej, która ulokuje się w przedziale 6,19-6,31 zł/l" - poinformowali eksperci portalu e-petrol.

Dodali, że jeśli chodzi o olej napędowy, oczekują utrzymania się cen detalicznych w widełkach 6,39-6,51 zł/l. "W wypadku autogazu cena znajdzie się zapewne w przedziale 2,85-2,91 zł/l" - wskazali.

bioetanol, biopaliwa, rynek paliw, benzyna e10, kukurydza

KIB: wprowadzenie benzyny E10 to szansa na zagospodarowanie pół miliona dodatkowych ton kukurydzy

Wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton w skali roku - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem daje to szanse na zagospodarowanie dodatkowych 500 tys....

Zwrócili uwagę, że w tym tygodniu po raz kolejny na polskim rynku obserwowane były spadki cen wszystkich typów paliw. "W przyszłym tygodniu jednak dalszy ciąg przeceny jest mniej prawdopodobny" - ocenili.

Eksperci wskazali, że ostatnie godziny to czas "dynamicznego" nasilenia działań militarnych w stosunku do jemeńskich Huti. "Zaognia się także sytuacja na Morzu Czerwonym - a obawy o wpływ tych zdarzeń na tranzyt ropy już dają się zauważyć w cenie surowca. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, aby sugerować, że podbiją one mocno ceny na polskich stacjach paliw" - stwierdzili analitycy.

Zaznaczyli, że ceny hurtowe większości paliw w porównaniu z minionym weekendem odnotowały zwyżkę. "Zmiana spadkowa w porównaniu z sobotą dotyczy jedynie benzyny, która śladowo potaniała i kosztuje 4763 zł/m sześc. Jej odmiana 98-oktanowa wyceniana jest na 5000 zł/m sześc., a więc o 36 zł drożej niż w ostatni weekend" - podali analitycy. Dodali, że diesel podrożał w tym samym czasie o 28 zł, a jego średnia cena wynosi 5048 zł/m sześc. O 41 zł wyżej wyceniany jest także olej opałowy, którego średnia cena wynosi 4127 zł/m sześc.

Poleć
Udostępnij