Administracja rolna kosztuje. Resort pokazał wydatki na pensje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2023,10:00 Aktualizacja: 25-02-2023,19:44
A A A

Roczna suma wynagrodzeń w jednostkach podległych ministrowi rolnictwa wyniosła w 2022 r. 746 mln 924 tys. zł brutto. Do kierujących podmiotami i ich zastępców trafiło 14 mln 615 tys. zł.

Z kolei w jednostkach nadzorowanych przez MRiRW roczna suma wynagrodzeń wyniosła odpowiednio 1 mld 596 mln 229 tys. zł i 30 mln 029 tys. zł brutto. Wykaz jednostek, zatrudnienia w nich oraz przewidziane Kodeksem pracy i zasadami składniki wynagrodzenia, można sprawdzić tutaj.

KOWR, Dorota Niedziela, Rafał Romanowski, Kazimierz Plocke, siedziby KOWR

20 milionów na puste biura. Tyle kosztowała niepotrzebna siedziba KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie rezygnuje z planów budowy nowej siedziby dla centrali, ale sprawa pozostaje na etapie koncepcji. Rozliczenie jednego z wynajmowanych do niedawna budynków jest zatrważające. Nie raz i nie dwa...

"Miesięczne wynagrodzenie brutto kierownictwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (ze wszystkimi składnikami) - w tym odpowiednio prezesa KRUS i jego zastępców, dyrektora generalnego KOWR i jego zastępców oraz prezesa ARiMR i jego zastępców - kształtuje się w granicach 14,8 tys. zł (bez dodatku stażowego) - 33 tys. zł. Podane wynagrodzenia są ustalane w kwotach brutto, które nie obejmują pochodnych od wynagrodzeń finansowanych przez pracodawcę. Średniomiesięczne wynagrodzenie dla tych osób w 2022 roku, ze wszystkimi dodatkowymi składnikami, wyniosło od 17 tys. zł do 33 tys. zł" - wyliczył Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa w odpowiedzi na interpelację posłów Koalicji Obywatelskiej - Doroty Niedzieli i Kazimierza Plocke.

Według parlamentarzystów, wydatki na administrację rolną są istotne w dobie kryzysu w branży rolniczej.

"Jak pokazują styczniowe protesty gospodarzy, to będzie szczególnie trudny rok dla nich i całego sektora. Drastycznie spadła wysokość pogłowia trzody chlewnej w Polsce - o 1,2 mln sztuk w ciągu roku - do zaledwie 8,9 mln sztuk. Najwyższa od 25 lat inflacja i niska opłacalność produkcji są głównymi powodami upadku wielu gospodarstw rodzinnych. Nic więc dziwnego, że rolnicy oraz ich środowiska z uwagą śledzą poziom wydatków w instytucjach rolnych podległych ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi" - przekonywali posłowie w interpelacji.
 

Poleć
Udostępnij