Ukraina straciła już miliard dolarów z powodu rosyjskich restrykcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
08-09-2016,11:40 Aktualizacja: 08-09-2016,13:04
A A A

Od początku roku Ukraina straciła około miliard dolarów z powodu rosyjskiego embarga na żywność. Zakaz wywozu ukraińskich towarów Moskwa wprowadziła od 1 stycznia w związku z wejściem w życie układu o strefie wolnego handlu Ukraina-UE.

Rosyjska federacyjna służba celna zaczęła ponadto blokować tranzyt ukraińskiej żywności przewożonej do Kazachstanu, Kirgizji i innych krajów. Zdaniem ukraińskich władz legalne restrykcje w tranzycie zaczęto stosować od lipca, ale nieoficjalnie funkcjonowały już od roku - informuje FAMMU/FAPA.

Ukraina, import zbóż z Ukrainy, zboże z Ukrainy, Lubelska Izba Rolnicza, rolnictwo, rzepak z Ukrainy

Ukraińskie zboże zagraża polskiemu?

Kolejny głos w sprawie importu płodów rolnych z Ukrainy. Lubelska Izba Rolnicza apeluje o ograniczenie sprowadzania zbóż i rzepaku zza naszej wschodniej granicy. W stanowisku Walnego Zgromadzenia LIR można przeczytać, że w wyniku...

Kijów rozważa wprowadzenie podobnych procedur wobec Rosjan lub złożenie skargi na Moskwę do WTO (Światowa Organizacja Handlu). Rosyjskie sankcje oraz blokowanie tranzytu negatywnie wpływają przede wszystkim na ukraiński przemysł mięsny.

W pierwszej połowie br., ze względu na rosyjskie embargo, eksport wieprzowiny z Ukrainy praktycznie nie istniał. Nadzieje na przekierowanie wysyłek do innych krajów zniweczyła natomiast epidemia afrykańskiego pomoru świń. Ograniczenia w wywozie przyczyniły się do 4-proc. redukcji produkcji tego gatunku mięsa.

Przed rokiem nasi wschodni sąsiedzi sprzedali blisko 70 tys. ton wieprzowiny. Tymczasem, jak prognozuje ukraiński krajowy związek producentów wieprzowiny, w bieżącym roku wywóz wyniesie tylko 15 tys. ton. Większość ekspertów uważa jednak, że nawet tak niski wolumen jest nierealny do osiągnięcia.

Nie lepiej wygląda sytuacja w eksporcie wołowiny. W pierwszych pięciu miesiącach br. rosyjskie embargo przyczyniło się do 40 proc. redukcji wywozu tego gatunku mięsa. Pojawiły się jednak też dobre wiadomości. Uruchomiono pierwsze wysyłki do Jordanii, Iraku i Wietnamu oraz prowadzono rozmowy w sprawie sprzedaży do Arabii Saudyjskiej, Chin oraz krajów UE.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu