Tegoroczne wino już trafiło na stoły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2017,10:35 Aktualizacja: 02-11-2017,10:50
A A A

Młode tegoroczne włoskie wino Novello dotarło już do sklepów, winiarni i na stoły. Dzięki intensywnemu, nasyconemu owocami zapachowi rozbudza nostalgię za latem i zarazem stanowi zapowiedź tego, jakie będzie "dorosłe" wino w najbliższych miesiącach.

Novello należy, jak się przypomina, wypić w ciągu pół roku. Potem traci już walory smakowe. Jego produkcja polega na przyspieszeniu poszczególnych etapów dojrzewania. Pierwsze partie trunku trafiły na półki i stoły w chwili, gdy w niektórych regionach we Włoszech, na przykład w krainie Valtellina w Lombardii, w Kampanii i u podnóża Etny na Sycylii, trwa jeszcze winobranie.

wina, produkcja wina, przemysł winiarski, winobranie, fundacja Galicja Vitis, podkarpacie, ewa wawro

Zapowiada się słabe winobranie. Mróz i przymrozki zrobiły swoje

Winobranie na Podkarpaciu zacznie się za kilka, kilkanaście dni, ale winiarze nie mają powodów do radości. Tegoroczne zbiory w większości winnic będą bowiem o 30-50 proc. mniejsze niż rok temu - powiedziała Ewa Wawro, prezes fundacji...

Tradycja produkcji Novello nawiązuje do dawnych zwyczajów w winnicach. Ich właściciele na przełomie października i listopada ściągali zawsze trochę nowego wina z beczek, by sprawdzić, jak dojrzewa.

Zasady sprzedaży młodego wina uregulowano we Włoszech w 1989 roku. Stopniowo w kolejnych latach jego premiera stała się głośnym wydarzeniem marketingowym, wokół którego zrodził się cały biznes Novello, a z nim zwyczaj organizowania uroczystego otwierania pierwszych butelek o północy i zbiorowych degustacji.

We Włoszech młode wino produkuje się niemal w całym kraju z prawie wszystkim odmian winogron, głównie czerwonych. Najczęściej wykorzystuje się odmiany Aglianico, Cannonau, Barbera, Merlot, Nero d’Avola, Corvina, Refosco, Cabernet Sauvignon, Sangiovese.

W winifikacji wykorzystuje się proces maceracji węglowej, w którym fermentacja rozpoczyna się wewnątrz całych winogron, bez ich zgniatania. Powoduje to sfermentowanie większości soku, gdy jest jeszcze w gronie. Winogrona zostają zgniecione przez ciśnienie dwutlenku węgla, a potem podlegają normalnej fermentacji.

wina, produkcja wina, przemysł winiarski, winobranie, winorośla, Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina

Dramat na rynku wina. Produkcja ma być najniższa od 50 lat

Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) przewiduje, że globalna produkcja wina spadnie do najniższego poziomu od ponad 50 lat - podał serwis BBC. Jak wskazała Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) przyczyną spadku...

Powstałe w ten sposób wino nadaje się do picia w ciągu kilku tygodni od winobrania. Wyróżnia je mocno owocowy smak, z wyczuwalną nutą maliny i truskawki oraz bardzo wyrazisty kolor i wrażenie świeżości.

Kolejna cecha charakterystyczna to brak tanin, czyli związków organicznych. Dzięki temu można pić Novello serwowane w niższej temperaturze, takiej, jak białe wino. Temperatura idealna dla niego to 14-16 stopni Celsjusza. Zawartość alkoholu nie przekracza zazwyczaj 11 procent.

Lekkie Novello doskonale pasuje do kasztanów, wędlin oraz mięs, ale także do wielu innych potraw. Uważane jest za uniwersalne. Traktowane jest jako godna skosztowania nowinka, ale nie cieszy się uznaniem ze strony prawdziwych koneserów. Włoscy producenci podkreślają, że ich młody trunek trafia na stoły około trzech tygodni wcześniej niż rywal zza Alp, czyli francuskie Beaujolais Nouveau.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj