Siarczyste mrozy na Ukrainie i w Rosji dają się we znaki uprawom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
11-01-2016,15:10 Aktualizacja: 11-01-2016,15:36
A A A

Na Ukrainie i w Rosji rosną obawy o wpływ mrozów (z temperaturami poniżej minus 20 stopni C) na zboża ozime. Nie wszędzie bowiem uprawy są chronione przez śnieg.

UkrAgroConsult podaje, że temperatura powietrza na wschodzie Ukrainy spadała ostatnio nawet do minus 23 st. C - informuje FAMMU/FAPA. Warstwa śniegu chroniącego zasiewy ozimin jest jednak w tej części kraju stosunkowo gruba (ok. 15 cm), co daje nadzieję na zmniejszenie ryzyka strat mrozowych.

Natomiast w zachodnich rejonach kraju pokrywa śniegu wynosi średnio zaledwie ok. 2 cm, ale i mrozy są tam mniej dotkliwe (maksymalnie do minus 15 st. C). Obawy o kondycję ozimin póki co nie znajdują przełożenia w korektach prognoz tegorocznych zbiorów pszenicy ozimej. Mało tego, UkrAgroConsult nawet je podwyższył - z 17,5 do 17,8 mln ton, uwzględniając nieco większy areał.

Siarczyste mrozy dają się we znaki również w Rosji. W niektórych rejonach kraju oziminy chroni pokrywa śniegu, ale nie wszędzie jest ona wystarczającą ochroną przed bardzo niskimi temperaturami. W tym wielkim kraju spodziewane są straty mrozowe w uprawach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu