Putin przedłużył embargo na żywność z UE do końca 2017 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Moskwy Anna Wróbel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2016,7:55 Aktualizacja: 30-06-2016,8:45
A A A

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o przedłużeniu do końca 2017 roku embarga na produkty żywnościowe z krajów Unii Europejskiej, wprowadzonego w odpowiedzi na unijne sankcje będące reakcją na politykę Rosji wobec Ukrainy.

Jak głosi dekret, przedłużenie specjalnych środków ekonomicznych następuje od 6 sierpnia do 31 grudnia 2017 roku. O zamiarze takiego przedłużenia rosyjskich kontrsankcji o półtora roku mówił już pod koniec maja premier Dmitrij Miedwiediew.

rosyjskie embargo, rosja, moskwa, Aleksander Tkaczow

Rosja chce przedłużyć embargo do końca 2017 roku

Aleksander Tkaczow, rosyjski minister rolnictwa przygotował projekt dekretu o przedłużeniu embarga na import żywności z krajów zachodnich, m.in. z UE i USA do końca 2017 roku. Restrykcje zostały nałożone przez Moskwę w sierpniu 2014 r. w...

Ze swej strony przywódcy państw UE potwierdzili na szczycie w Brukseli, że unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji zostaną przedłużone o pół roku. UE chce jednak wrócić w październiku do dyskusji o przyszłości tych sankcji.

Zgodnie z prezydenckim dekretem, rząd Rosji otrzymuje pełnomocnictwa do wnoszenia, jeśli będzie to konieczne, propozycji dotyczących zmiany okresu obowiązywania kontrsankcji.

Miedwiediew zapowiadał, że przedłużenie rosyjskiego embarga o półtora roku pozwoli z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować inwestycje w krajowym sektorze rolno-spożywczym, który niechętnie patrzy na powrót zachodniej konkurencji. Na mocy embarga zakazany został import do Rosji większości artykułów spożywczych pochodzących z krajów Zachodu, głównie UE.

Rosyjskie kontrsankcje były przedłużane raz, w 2015 roku.

Unia Europejska wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów.

Restrykcje obejmują m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj