Urząd ostrzega przed grypą ptaków. Polska narażona na epidemie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2020,12:50 Aktualizacja: 01-10-2020,12:55
A A A

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzega przed możliwością pojawienia się grypy ptaków m.in. w Europie Wschodniej. Ostatni raz choroba ta była w Polsce na początku br. i spowodowała wielomilionowe straty.

"Wzywa się państwa UE do nasilenia nadzoru i środków bezpieczeństwa biologicznego, aby chronić się przed możliwymi nowymi ogniskami ptasiej grypy w tym roku" - czytamy na stronie internetowej EFSA.

Cedrob, KPS Partners, ResDrob, Wipasz, drób, halal, koszer, eksport drobiu, import soi, drobiarstwo, polski drób

Drobiarze przeciwni zatrzymaniu eksportu mięsa halal i koszer

Cedrob, KPS Partners, ResDrob i Wipasz czyli przedstawiciele największych firm drobiarskich stanowiących około 70% polskiej produkcji drobiowej spotkali się, by zająć wspólne stanowisko w sprawie najważniejszych wyzwań sektora produkcji...

Urząd wyjaśnia, że ostrzeżenie jest następstwem wybuchów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wśród dzikich i domowych ptaków w zachodniej Rosji i Kazachstanie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikich ptaków wodnych do Europy.

W opinii ekspertów EFSA, Europa Północna i Wschodnia będzie prawdopodobnie najbardziej narażona na nowe epidemie, biorąc pod uwagę doświadczenia z przeszłości. Kiedy HPAI wykryto na tym samym obszarze Rosji latem 2005 i 2016 r., pojawiły się epidemie w Europie Północnej i Wschodniej.

"Jeśli schemat powtórzy się w tym roku, oczekuje się, że HPAI dotrze do tych samych obszarów Europy jesienią lub zimą. Możliwe jest również późniejsze rozprzestrzenianie się na kraje Europy Południowej i Zachodniej" - napisano w komunikacie.

W nowym raporcie Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej pod kątem ptasiej grypy, obejmującym okres od maja do sierpnia 2020 r. poinformowano, że w tym czasie w Europie odnotowano siedem ognisk wirusa grypy ptaków (H5N8) u drobiu: jedno w Bułgarii, sześć na Węgrzech oraz jedno ognisko wirusa nisko zjadliwej grypy ptaków (LPAI) A (H5N3) u drobiu we Włoszech.

krajowa izba producentów drobiu i pasz, piątka dla zwierząt, drób

Piątka dla zwierząt, czyli wielkie problemy dla branży drobiarskiej

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycje zawarte w "Piątce dla zwierząt". Organizacja zarzuca zawartym w niej pomysłom brak analizy skutków ekonomicznych. "Mamy wrażenie, że...

W opinii tamtejszych specjalistów, wszystkie sześć ognisk wykrytych na Węgrzech było ogniskami wtórnymi i wydaje się, że są końcem epidemii (H5N8), którą zaobserwowano u drobiu zimą i wiosną w Europie Środkowej od grudnia 2019 r. Wówczas wykryto 334 ogniska tej choroby.

"Analiza genetyczna HPAI Wirusy (H5N8) wyizolowane w tym okresie sprawozdawczym z Bułgarii i Węgier nie wykryły żadnych większych zmian w porównaniu z wirusami zebranymi w odpowiednich krajach w pierwszych miesiącach 2020 r. Sugeruje to raczej przetrwanie wirusa w tych dwóch krajach, a nie nowe przenoszenie przez zakażone dzikie ptaki" - zaznaczono w raporcie.

Wykrycie grypy ptaków w kraju uniemożliwia eksport drobiu do państw pozaunijnych.

Ostatnia epidemie grypy ptaków pojawiła się w Polsce na przełomem grudnia ub.r. i stycznia br. W sumie wykryto 35 ognisk choroby, głównie w stadach kaczek i indyków. Ostatni przypadek stwierdzono 31 marca w woj. lubuskim. Wirus zaatakował drób w 9 województwach, przyczyniając się do likwidacji setek tysięcy sztuk ptactwa.

Od połowy sierpnia, gdy minęły trzy miesiące od likwidacji ostatniego ogniska, nasz kraj otrzymał status wolnego od tej choroby, co oznaczało możliwość wznowienie wysyłek drobiu m.in. do krajów azjatyckich.

Polska jest liderem w produkcji drobiu w UE, dostarczając 3,2 mln ton tego mięsa (2019 r.). Wartość eksportu w ubiegłym roku to 3,1 mld euro.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu