EFSA obejmuje Polskę kampanią Stop ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-08-2021,11:45 Aktualizacja: 31-07-2021,11:23
A A A

Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa Żywności (EFSA) intensyfikuje wysiłki na rzecz zahamowania rozwoju afrykańskiego pomoru świń w Europie. W tym celu rozszerza swoją kampanię: Stop ASF o 9 kolejnych krajów, w tym Polskę.

EFSA latem ubiegłego roku rozpoczęła kampanię uświadamiającą na temat afrykańskiego pomoru świń w południowo-wschodniej Europie.

Kampania została przeprowadzona we współpracy z władzami lokalnymi w krajach tworzących tzw. region zagrożenia ze względu na bliskie sąsiedztwo krajów, w których występuje ASF.

  • EFSA prowadziła kampanię uświadamiającą na temat ASF w południowo-wschodniej Europie
  • EFSA w tym roku rozszerza kampanię: Stop ASF o 9 krajów w tym o Polskę
  • Kampania: Stop ASF stanowi uzupełnienie bieżących działań Komisji Europejskiej
  • Kampania: Stop ASF opiera się na wykrywaniu, zapobieganiu i zgłaszaniu choroby
  • Celem kampanii jest uświadamianie rolników o ASF

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Liczba ognisk ASF dynamicznie rośnie. Gdzie wybuchły kolejne?

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 36. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 roku w Polsce. Na mapie opublikowanej na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się kolejne trzy....

Wykrywać, zapobiegać, zgłaszać

Kampania została wdrożona w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, Kosowie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Serbii i Słowenii.

EFSA rozszerza tę kampanię, która jest adresowaną przede wszystkim do rolników, na kolejne kraje tj. Bułgarię, Czechy, Litwę, Łotwę, Polskę, Słowację, Estonię, Węgry i Rumunię.

- Jako organizacja naukowa nieustannie publikujemy oceny i zalecenia mające ułatwić ochronę zwierząt i gospodarki w krajach zagrożonych afrykańskim pomorem świń - powiedział Nikolaus Kriz, kierownik działu ds. zdrowia zwierząt i roślin w EFSA dodając:

- W ubiegłym roku postanowiliśmy zaangażować się w działania w terenie i pokazać, że EFSA chce pomagać rolnikom i wszystkim innym, którzy cierpią z powodu tej groźnej choroby. Kampania została dobrze przyjęta w pierwszej grupie krajów, a obecnie ruszamy dalej z naszym przekazem: wykrywać, zapobiegać, zgłaszać.

odławianie dzików w miastach, rozprzestrzenianie ASF, nie boją się ludzi, łatwy dostęp do jedzenia,plądrują śmietniki,

Apelują o zmianę postępowania z dzikami wyłapywanymi w miastach

Sygnatariusze Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF skierowali pismo do Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka w sprawie postępowania z odławianymi na terenach miejskich dzikami. Sprzeciwiają się oni znakowaniu i wywożeniu tych zwierząt do...

Kampania ma uświadamiać

Kampania stanowi uzupełnienie bieżących wysiłków Komisji Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych na rzecz zwalczania tej choroby w Europie.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat ASF we wszystkich 18 krajach i jest skierowana do tych grup, które mają kontakt ze świniami domowymi i dzikami, w szczególności do hodowców.

Kampania jest realizowana przy współudziale i zaangażowaniu lokalnych organizacji weterynaryjnych, kółek rolniczych, kół łowieckich, straży granicznej i innych właściwych organów.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA