Przedstawiciele branży o propozycjach KE dla rolników: za mało i za późno

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2024,7:20 Aktualizacja: 24-02-2024,1:00
A A A

Przedstawione w czwartek przez Komisję Europejską propozycje zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników przyniosą im ulgę, ale nie są wystarczające - powiedzieli PAP Jurgen Tack z Europejskiej Organizacji Właścicieli Ziemskich (ELO) i Jose Maria Castilla z hiszpańskiego stowarzyszenia młodych rolników (ASAJA).

"Chociaż przedstawione propozycje z pewnością wesprą rolników, to jak widać Komisja Europejska nie jest w stanie podejmować decyzji wpływających na długoterminową politykę rolną, uwzględniając skargi rolników. Rolnicy cierpią z powodu trwających od 4,5 roku ciągłych zmian w prawodawstwie, które mają duży wpływ na ich codzienne życie i działalność zawodową" - tłumaczył Tack.

Działalność rolnicza nie przynosi zysków

"Chociaż rolnicy z pewnością chcą przyczynić się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, powinni być w stanie dopasować to do długoterminowych zobowiązań finansowych, które podjęli, aby umożliwić im prowadzenie gospodarstwa. Kiedy działalność rolnicza przestaje przynosić zyski, nie można oczekiwać, że rolnicy wykażą zainteresowanie celami związanymi z klimatem i przyrodą" - dodał przedstawiciel ELO.

Jose Maria Castilla z ASAJA przyznał, że propozycje KE nie są złe, ponieważ przyniosą ulgę rolnikom, którzy przez wymogi sprawozdawczości muszą być jednocześnie notariuszami, ekonomistami i inżynierami.

ke, wymogi, normy gaec, gaec, ugorowanie, kontrole

Komisja Europejska się ugina. Proponuje m.in. zmniejszenie kontroli rolników nawet o połowę i uproszczenia w normach GAEC

Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną...

KE wyciąga rękę do rolników za późno

"To pozytywny krok, ale nie wystarczający. Przede wszystkim propozycje KE są tymczasowe. A powinny mieć zastosowanie do końca obecnej perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej, tj. do roku 2027. Dlaczego? Ponieważ w związku z suszami, które dotykają całą Europę, a Półwysep Iberyjski w szczególności, stosowanie norm GAEC (norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska naturalnego) w ich obecnej formie jest irracjonalne. Na świecie jest mniej ziarna z powodu wojny na Ukrainie. Nie powinniśmy więc mieć regulacji, które prowadzą do zmniejszania produkcji, tylko ją zwiększać" - przekonywał Castilla, dodając, że KE wyciąga rękę do rolników o wiele za późno.

"Komisja doskonale znała nasze problemy. Informujemy o tym lat. Decyduje się działać dopiero wtedy, gdy wjechaliśmy na ulice miast i przed zbliżającymi się eurowyborami. Nie damy się zbyć byle czym. Jesteśmy zdeterminowani, żeby osiągnąć nasze wszystkie cele" - zapowiedział przedstawiciel hiszpańskich rolników.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu