Po aferach premier wystąpił o dymisję ministra rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Molik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2019,8:50 Aktualizacja: 26-11-2019,9:32
A A A

Na nadzwyczajnym posiedzeniu koalicji rządowej zdecydowano o zdymisjonowaniu Marta Jarvika, ministra rolnictwa. - W obecnej atmosferze napięcia i braku zaufania rząd nie widział innej opcji - poinformował premier Juri Ratas.

Decyzja o dymisji Jarvika - polityka narodowo-konserwatywnej partii EKRE - i przedstawieniu jej prezydent Kersti Kaljulaid została podjęta w związku z dwoma przypadkami nieprawidłowości, które doprowadziły w ostatnich dniach również do konfliktu w gronie koalicjantów.

estonia, asf, trzoda chlewna, główny lekraz weterynarii

ASF powodem dymisji estońskiego szefa służb weterynaryjnych

Główny Lekarz Weterynarii Estonii Ago Partels stracił stanowisko w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji dotyczących utylizacji świń zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń - informuje Krajowy Związek Pracodawców...

Oprócz EKRE, Estońskiej Partii Centrum premiera Juriego Ratasa oraz konserwatywnej Ojczyzna (Isamaa).

Pierwsze z zarzutów wobec ministra dotyczyły "zatajania" informacji o rozprzestrzenianiu się groźnej bakterii listeria w produktach rybnych. Na skutek zakażenia nią w Estonii zachorowało kilka osób, a dwie z nich zmarły.

Zlokalizowany w pobliżu Tallina największy w kraju zakład przetwórstwa został czasowo zamknięty, a w innych są przeprowadzane kontrole. Minister zapewniał, że nie wiedział o śladach bakterii przed sierpniem, ale na jaw wyszły rozmowy, z których wynikało, że posiadał na temat wiedzę już parę miesięcy wcześniej.

Ślady bakterii w zakładzie wykryto także w październiku, już po czyszczeniu i dezynfekcji. Groźna bakteria w estońskich produktach, które trafiały także na zagraniczne rynki, wywołała zachorowania już w poprzednich latach.

Inne zarzuty wobec Jarvika dotyczyły "konfliktu interesów" w związku z zatrudnieniem w resorcie na stanowisku asystenta prawnika zaangażowanego w obronę osób, podejrzewanych o nadużycia przy rozliczaniu dotacji rolnych.

estonia, asf, wsparcie, trzoda chlewna

Estońscy hodowcy trzody chlewnej otrzymali pomoc

Rząd Estonii przeznaczył 1,78 mln Euro na zakup 500 ton konserw wieprzowych na krajowe rezerwy. Poinformował o tym magazyn The Baltic Course. 1,74 mln Euro z tej kwoty została wykorzystana na zakup świń, opłacenie firm przetwórczych i...

W sporze sądowym z nimi działająca w ramach ministerstwa agencja PRIA, zajmującą się m.in. wypłatą środków unijnych dla rolników, próbuje odzyskać pieniądze wykorzystane w niewłaściwy sposób.

W ostatnich dniach powołana na wniosek premiera Ratasa specjalna komisja do wyjaśnienia podejrzeń wobec Jarvika stwierdziła, że w resorcie rolnictwa doszło do szeregu nieprawidłowości, a minister przekroczył uprawniania, próbując wydawać instrukcje dla Komisji Weterynaryjnej i Żywności (VTA).

Przekazywał także sprzeczne oświadczenia na temat tego, kiedy po raz pierwszy dowiedział się o rozprzestrzenianiu się bakterii.

Ratas przyznał, że proponował Jarvikowi dobrowolne złożenie dymisji, ale propozycja ta została przez niego odrzucona. Premier zapewnił, że koalicja rządowa zamierza dalej działać mimo bieżących problemów, a rząd (powołany pod koniec kwietnia), zaangażował się w rozwój Estonii.  

Jarvik to już trzeci odwołany minister wywodzący się z partii EKRE, która w wyniku przeprowadzonych w marcu wyborów parlamentarnych po raz pierwszy historii weszła do rządu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu