Mają pomysł na zeroemisyjne rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2019,12:30 Aktualizacja: 12-09-2019,12:40
A A A

Rolnictwo na Wyspach może stać się zeroemisyjne do 2040 roku bez zmniejszenia produkcji wołowiny oraz konieczności zalesiania pól i pastwisk. Pomysł w tej sprawie przedstawił Brytyjski Narodowy Związek Rolników.

NFU proponuje, by 75 proc. emitowanych przez rolnictwo gazów cieplarnianych było równoważone przez uprawę roślin wykorzystywanych w bioenergetyce - m.in. miskantu czy wierzb - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na "The Guardian".  

gazy cieplarniane, metan, rolnictwo

Rolnictwo emituje 10 proc. gazów cieplarnianych do atmosfery

W Polsce 9,2 proc. gazów cieplarnianych do atmosfery pochodzi z rolnictwa. W Unii Europejskiej jest ich niemal 10 proc., a w Irlandii aż 30 proc. w -  radiowej Jedynce tłumaczyła Barbara Wieliczko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i...

Związek dodaje, że jednocześnie konieczne są prace nad technologiami pozwalającymi na redukcję emisji gazów cieplarnianych przy hodowli bydła i zmniejszenie użycia nawozów.

Rolnictwo jest odpowiedzialne za emisję 10 proc. wszystkich gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii (zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku). 90 proc. z nich to metan wytwarzany w procesie trawienia przez krowy oraz podtlenek azotu wydzielający się z nawozów.

Minette Batters, przewodnicząca NFU podkreśla, że uzyskanie zeroemisyjności przez rolnictwo będzie trudne, ale farmerzy muszą przygotować ambitny plan pozwalający na jego realizację.

Jak dodaje - wbrew opiniom wielu ekspertów - w Wielkiej Brytanii nie trzeba ograniczać hodowli bydła, by osiągnąć zeroemisyjność. Oprócz upraw roślin wykorzystywanych w bioenergetyce tamtejsze rolnictwo może zmniejszyć emisję o 25 proc. przez bardziej efektywną hodowlę i uprawę roślin.

Badania wykazują ponadto, że modyfikacje genetyczne mogą doprowadzić do powstania gatunków krów emitujących mniej metanu.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu