Rolnictwo emituje 10 proc. gazów cieplarnianych do atmosfery

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-01-2017,16:10 Aktualizacja: 19-01-2017,10:05
A A A
W Polsce 9,2 proc. gazów cieplarnianych do atmosfery pochodzi z rolnictwa. W Unii Europejskiej jest ich niemal 10 proc., a w Irlandii aż 30 proc. w -  radiowej Jedynce tłumaczyła Barbara Wieliczko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 
Rolnictwo emituje głównie metan i podtlenek azotu. 
 
- Jeżeli chodzi o metan jest on głównie związany z produkcją zwierzęcą, a dokładniej z fermentacją jelitową zachodzącą w organizmach, przede wszystkim u bydła. W przypadku podtlenku azotu jego produkcja głównie pochodzi z gleb, ale także z produkcji roślinnej i zwierzęcej - wyjaśniała Barbara Wieliczko.
 
ograniczenie emisji metanu, bydło mleczne

Oregano dla krów zmniejsza emisję metanu

Metan jest gazem cieplarnianym o działaniu 25 razy silniejszym od dwutlenku węgla. Wytwarzany jest przez bakterie w układzie pokarmowym krów w ilości od 250 do 300 litrów dziennie. Produkcję metanu można ograniczyć przez dodatki...
Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest możliwe przez podniesienie efektywności produkcji. 
 
- Jeżeli chodzi o produkcję zwierzęcą, to stosowanie ras, które emitują mniej w procesie trawienia, skrócenie długości opasu bydła mięsnego to inna z praktyk, zwiększeni udziału żywienia pastwiskowego krów, czyli takie bardziej ekologiczne żywienie. W przypadku produkcji roślinnej można wymienić takie praktyki jak dobór odmian gatunków roślin – takich, które mają większy potencjał do wiązania węgla i azotu, zwiększenie udziału roślin, które mają bardziej wydajny proces fotosyntezy i dzięki temu szybciej rosną - wymieniała ekspertka.
 
W Irlandii rolnictwo odpowiada za 30 proc. emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, w Polsce 9,2 proc., a na Malcie za 2,5 procent. Średnio w Unii Europejskiej jest to prawie 10 proc. 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu