Kwoty połowowe ustalone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2021,8:00 Aktualizacja: 11-06-2021,13:24
A A A

Dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. były tematem nieformalnej wideokonferencji Rady Ministrów UE ds. Rybołówstwa.

2 czerwca UE i Wielka Brytania zakończyły negocjacje w sprawie porozumienia określającego kwoty połowowe dla wspólnie zarządzanych zasobów do końca 2021 r. Zamyka ono pierwsze w historii coroczne konsultacje w sprawie uprawnień do połowów na podstawie Umowy o handlu i współpracy miedzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (TCA).

Zakaz połowów ryb wywołał konflikt

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków. Doroczne moratorium na połowy zostało...

Zgodnie z uzgodnionym 24 grudnia 2020 r. dokumentem strony mają odbywać coroczne konsultacje. Ich celem jest uzgodnienie uprawnień do połowów dla wspólnych stad na następny rok.

- Pomyślne zakończenie negocjacji będzie silną podstawą do kontynuacji współpracy pomiędzy UE a Wielką Brytanią w dziedzinie rybołówstwa - podkreślił  Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa uczestniczący w wideokonferencji.

Polityk wyraził też nadzieję, że w kwestiach wymagających dalszych rozstrzygnięć pomocny okaże się wyspecjalizowany Komitet ds. Rybołówstwa, który wkrótce ma rozpocząć działalność. Szczególnie ważne z punktu widzenia Polski jest ustalenie szczegółów elastycznego mechanizmu wymiany kwot połowowych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem, a państwami członkowskimi UE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj