Zakaz połowów ryb wywołał konflikt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Augustyniak PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2021,11:05 Aktualizacja: 05-05-2021,10:26
A A A

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków.

Doroczne moratorium na połowy zostało wprowadzone przez Pekin w 1999 roku i trwa od początku maja do połowy sierpnia. Jest krytykowane przez kraje Azji Południowo-Wschodniej zgłaszające roszczenia terytorialne do różnych obszarów Morza Południowochińskiego.

Inwestycje w branżę trzody chlewnej w Chinach, wysokie ceny tuczników, odbudowa pogłowia trzody chlewnej

Ogromne inwestycje w chiński sektor trzody chlewnej

Wysokie ceny trzody chlewnej w Chinach zachęcają nowe firmy do wejścia na ten rynek. W ubiegłym roku łączna kwota inwestycji w chińską branżę trzody chlewnej przekroczyła 61 mld dolarów.    Hodowla świń w Chinach to sektor,...
Władze w Manili, które wody leżące w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej nazywają Morzem Zachodniofilipińskim, zachęcają filipińskich właścicieli kutrów do kontynuowania połowów.

Ambasada ChRL na Filipinach nie wydała dotąd oświadczenia w tej sprawie. W czwartek wprowadzony przez Chiny jednostronny zakaz odrzucił także Wietnam.

Filipiny spierają się z Chinami o wyspy Spratly’ego (Spratleje) oraz płyciznę Scarborough, leżącą wewnątrz filipińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze oddalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Rząd w Pekinie zignorował jednak jego orzeczenie, a na spornym obszarze stale dochodzi do incydentów.

W marcu w rejonie płycizny Scarborough wykryto około 200 chińskich kutrów i innych jednostek. Pod koniec kwietnia filipińska marynarka wojenna i straż przybrzeżna rozpoczęły w tym rejonie ćwiczenia, co spotkało się z negatywną chińską reakcją.

Pekin zgłasza historyczne pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym do wód w świetle obowiązującego prawa międzynarodowego należących do okolicznych państw - poza Filipinami także Wietnamu, Malezji i Brunei. Chińczycy zbudowali tam wiele sztucznych wysp, wznosząc na nich infrastrukturę wojskową.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement