GMO: europosłowie przeciwko przepisom w sprawie sprzedaży i stosowania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Brukseli Anna Widzyk (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2015,13:00 Aktualizacja: 13-10-2015,13:34
A A A

Komisja Parlamentu Europejskiego do spraw środowiska opowiedziała się we wtorek przeciwko przepisom, które dawałyby władzom państw unijnych prawo ograniczania bądź zakazywania sprzedaży i stosowania na swoim terytorium żywności i paszy genetycznie modyfikowanej.

Zdaniem europosłów z komisji proponowane przepisy mogą okazać się trudne do wdrożenia, a nawet doprowadzić do przywrócenia kontroli granicznych między krajami UE, które zakażą sprzedaży i wykorzystania żywności GMO a krajami, które na to zezwolą.

żywność genetycznie modyfikowana, gmo, marek sawicki

Polska podtrzymuje status kraju wolnego od GMO

Marek Sawicki, minister rolnictwa poinformował, że Polska podtrzymuje swój wcześniejszy wniosek w sprawie kraju wolnego od uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Szef resortu przypomniał, że wcześniej nasz kraj argumentował chęć...

- Zdecydowana większość członków komisji PE nie chce podważenia wspólnego rynku. Naszym zdaniem należy pozostawić w mocy obowiązujące przepisy, a kraje członkowskie powinny podejmować decyzje na szczeblu unijnym zamiast wprowadzać narodowe zakazy - oświadczył Giovanni La Via, szef komisji PE ds. środowiska, centroprawicowy europoseł z Włoch.  

Jego zdaniem proponowane przepisy stoją w sprzeczności z zasadą poprawy regulacji unijnych oraz przejrzystości. - Po tym, jak poświęciliśmy tyle lat na pozbycie się wewnętrznych barier, propozycja ta mogłaby doprowadzić do fragmentacji wspólnego rynku i przywrócenia inspekcji na granicach - ocenił.  

Parlament Europejski ma głosować nad propozycją na sesji plenarnej, która odbędzie się w Strasburgu od 26 do 29 października.

Również rządy państw unijnych sprzeciwiają się proponowanym przez Komisję Europejską przepisom. W lipcu ministrowie rolnictwa większości krajów ocenili, że propozycje KE są "nierealistyczne" w związku m.in. z uzależnieniem unijnych producentów od importu wysokobiałkowych roślin, takich jak soja.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie, Laboratorium badań GMO, Małgorzata Chomycz-Śmigielska

W Rzeszowie powstało laboratorium badań GMO

Laboratorium badań GMO otwarto w Rzeszowie przy Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Inwestycja kosztowała ponad 460 tys. zł. Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki podkreśliła, że laboratorium jest bardzo...

Według komisyjnych statystyk państwa Unii importują średnio ponad 30 mln ton soi oraz mączki sojowej rocznie, z czego prawie 90 proc. to soja genetycznie modyfikowana.

Propozycja, by państwa członkowskie miały więcej autonomii w tej sprawie, została przedstawiona przez KE pod koniec kwietnia. Kraje UE są bardzo podzielone w sprawie organizmów genetycznie modyfikowanych. Część z nich jest mocno za, część przeciw, a pozostałe zmieniają zdanie w zależności od kontekstu.

Taka sytuacja sprawia, że w komitecie skupiającym przedstawicieli państw UE nie jest możliwe uzyskanie kwalifikowanej większości ani za dopuszczeniem danego gatunku GMO do uprawy bądź importu, ani też przeciwko.

Gdy zaś w gronie państw UE nie jest możliwe podjęcie decyzji, to Komisja Europejska jest zobowiązana wydać zezwolenie dla tego gatunku GMO, co w wielu krajach spotyka się potem z krytyką.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021