Chcą surowszych kar za nielegalny handel zwierzętami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2020,11:20 Aktualizacja: 14-02-2020,11:28
A A A

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której domaga się wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu identyfikacji kotów i psów oraz systemu kładącego kres nielegalnemu handlowi zwierzętami domowymi.

- Chcemy położyć kres nielegalnemu handlowi kotami i psami w całej Europie. Ważnym krokiem w tym kierunku jest stworzenie połączonych ze sobą systemów identyfikacji i rejestracji psów i kotów w bazach danych w państwach członkowskich - oświadczyła w Strasburgu Sylwia Spurek, jedna z inicjatorek rezolucji, eurodeputowana Socjalistów i Demokratów (S&D) Sylwia Spurek.

Rzecznik Ochrony Zwierząt, dobrostan zwierząt, Paweł Rawicki, Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Polacy chcą powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt

Z listopadowego badania Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki wynika, że 85,1% ankietowanych popiera pomysł powołania w Polsce instytucji Rzecznika Ochrony Zwierząt (ROZ). To kolejny dowód na to, że zależy nam na ochronie prawnej...

Tylko 3 eurodeputowanych zagłosowało przeciw, a 607 było za.

Według szacunków, na które powołuje się PE, każdego miesiąca między krajami UE sprzedaje się 46 tys. psów, z których większość nie jest zarejestrowana.

Hodowcy komercyjni nadużywają unijnych przepisów dotyczących niehandlowego przewozu, czyli zwierząt podróżujących z właścicielem.

PE zauważył, że coraz więcej zwierząt domowych jest nielegalnie sprzedawanych między państwami członkowskim, często przez zorganizowane grupy przestępcze. Dzieje się to niejednokrotnie bez kontroli i z wykorzystaniem sfałszowanych dokumentów.

Wiele ogłoszeń o sprzedaży zwierząt przez internet pochodzi z nielegalnych źródeł, a handlarze wykorzystują fakt, że na poziomie UE nie ma wspólnych przepisów dotyczących hodowli zwierząt domowych. Różnice w normach stosowanych przez hodowców spowodowały duże różnice w cenach czworonogów.

fermy przemysłowe, chów i hodowla zwierząt, Ilona Rabizo, Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym

Większość z nas jest przeciw przemysłowej hodowli zwierząt

48,5% respondentów opowiedziało się przeciw, a 37% za hodowlą przemysłową zwierząt. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Biostat w pierwszej połowie bieżącego roku. Polskie prawo nie zawiera co prawda dokładnej definicji fermy...

W niewiążącej prawnie rezolucji eurodeputowani wezwali do wprowadzania obowiązkowego unijnego systemu rejestracji kotów i psów. Chcą też ustanowienia unijnej definicji komercyjnych obiektów hodowlanych na dużą skalę, w których odbywa się masowa hodowla, na przykład szczeniąt.

PE domaga się też lepszego egzekwowania prawa i ostrzejszych sankcji za łamanie przepisów. Eurodeputowani apelują też o adoptowanie, a nie kupowanie zwierząt domowych.

Większość państw członkowskich stosuje już pewne wymogi dotyczące identyfikacji i rejestracji psów i kotów, jednak nie są zharmonizowane, co ogranicza możliwości identyfikowania czworonogów w UE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj