Polacy chcą powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2019,15:10 Aktualizacja: 11-12-2019,15:10
A A A

Z listopadowego badania Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki wynika, że 85,1% ankietowanych popiera pomysł powołania w Polsce instytucji Rzecznika Ochrony Zwierząt (ROZ).

To kolejny dowód na to, że zależy nam na ochronie prawnej zwierząt. Według opublikowanych w 2016 r. badań Eurobarometru aż 86% rodaków uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt gospodarskich jest ważną kwestią, a 72% jest zdania, że zwierzęta powinny być lepiej chronione przez prawo.

Igołomia-Wawrzeńczyce, znęcanie się na zwierzętami, kwp w krakowie, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Gospodarstwo jak z horroru. Świnie gryzły się z głodu

5 padłych zwierząt znaleźli policjanci w jednym z gospodarstw na terenie podkrakowskiej gminy Igołomia-Wawrzeńczyce (woj. małopolskie). Żywy inwentarz utrzymywany był w  skandalicznych warunkach. Właściciel został zatrzymany. Funkcjonariusze z...

Stowarzyszenie od czerwca prowadzi kampanię, której celem jest powołanie w Polsce instytucji Rzecznika Ochrony Zwierząt. Pod petycją skierowaną do Sejmu podpisało się już prawie 24 tys. osób.

Rola i kompetencje ROZ mają być podobne do funkcji pełnionych m.in. przez Rzecznika Praw Dziecka czy Rzecznika Praw Konsumenta. Do jego zadań miałoby należeć m.in. inicjowanie i opiniowanie zmian prawnych związanych z ochroną zwierząt, kontrolowanie działania przepisów i współpraca z organizacjami pozarządowymi, których cele statutowe związane są właśnie z ochroną zwierząt.

- Największym problemem w ochronie prawnej zwierząt w Polsce jest brak instytucji, która stałaby na straży tych praw. Obecnie większość spraw o znęcanie się nad zwierzętami jest umarzanych lub odmawia się wszczęcia postępowania. Wobec tego niezbędny jest dodatkowy głos w sprawie ochrony zwierząt, by zapewnić jej skuteczność – tym głosem ma być właśnie Rzecznik Ochrony Zwierząt - mówi Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Według danych z raportu "Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami?", przygotowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż, w latach 2012-2014 jedynie 19% spraw o przestępstwa przeciwko zwierzętom zakończyło się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia. A nawet wtedy najczęściej zasądzoną karą było pozbawienie wolności w zawieszeniu.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij