Białoruski prezydent nakazuje hodować bydło i trzodę chlewną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Klaudia Sokowska | klaudia.sokowska@agropolska.pl
14-09-2014,15:10 Aktualizacja: 21-11-2014,15:15
A A A

Podczas niedawnej wizyty w przedsiębiorstwie rolnym ZhodinoAgroPlemElita Aleksander Łukaszenka wydał polecenia dotyczące budowy gospodarstw hodowlanych bydła oraz trzody chlewnej.

Jak donosi agencja BelTA, prezydent Białorusi chce, aby budować gospodarstwa hodowlane, w których wieprzowina produkowana będzie "szybko i opłacalnie".

Ponadto prezydent zarządził budowę gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła ras mlecznych. Takie gospodarstwa mają powstać w każdym z białoruskich obwodów

Jak powiedział dyrektor generalny Narodowego Centrum Badań ds. Hodowli Zwierząt Narodowej Akademii Nauk Białorusi, Nikołaj Popkow, zamiast borykać się z problemami po tym, jak świnie zaatakuje ASF, powinno się zwracać większą uwagę na produkcję wieprzowiny w warunkach występowania wirusa.

Popkow radził też, jak szybko zwiększyć pogłowie trzody chlewnej i sugerował, że budowa ekonomicznych gospodarstw hodowlanych trzody chlewnej byłaby korzystna dla białoruskiej gospodarki.

Pomysł poparł Łukaszenka, dodając, że w obecnych warunkach ekonomicznych zwiększenie produkcji wieprzowiny jest niezwykle ważne. - W byłych republikach radzieckich nie ma wieprzowiny. Rynek jest ogromny, a ceny poszybowały w górę. Możemy to wykorzystać i zapewnić sobie wejście na rynek rosyjski - mówi białoruski prezydent.

Jak informuje BelTa, Łukaszenka stawia na efektywność. - Musimy wyprodukować mięso szybko, a potem je sprzedać. Decyzja została już podjęta, pora zacząć działać - nakazuje.

Przywódca Białorusi chce też zwiększyć produkcję bydła mlecznego.

Podczas niedawnej wizyty w przedsiębiorstwie rolnym ZhodinoAgroPlemElita Łukaszenka został poinformowany, że 41 proc. białoruskiego bydła mlecznego hodowane jest w gospodarstwach przemysłowych.

Aby taka hodowla była możliwa, potrzeba jednak zwierząt odpowiednich do warunków panujących w takim środowisku. Jak podaje BelTa, trwają prace nad stworzeniem odpowiedniej białoruskiej rasy. Populacja dla białoruskich gospodarstw ma zostać wyprodukowana do 2020 roku.

Aby było to możliwe, należy stworzyć gospodarstwa hodowlane w każdym z obwodów Białorusi. Łukaszenka wydał już polecenie utworzenia projektu odpowiedniego aktu prawnego.

- Będziemy mieli siedem takich gospodarstw. W ten sposób otrzymamy dobry materiał hodowlany - komentuje prezydent, dodając, że powstanie gospodarstw hodowlanych jest punktem zwrotnym dla tej gałęzi białoruskiej gospodarki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu