Nabiał wciąż droższy niż przed rokiem. Wszystko przez jaja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2018,13:55 Aktualizacja: 28-08-2018,14:05
A A A

Od początku bieżącego roku do czerwca średnie ceny detaliczne nabiału w Polsce obniżyły się o 2,3 proc. To przede wszystkim efekt spadków cen detalicznych jaj, który wyniósł aż 12.5 proc.  

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas podkreślają jednak, że mimo obserwowanej obniżki stawek w relacji do czerwca 2017 r. wyroby te są jednak wciąż aż o 7,1 proc. droższe. Nabiał w skali roku podrożał bardziej niż żywność ogółem.

produkcja mleka, mleko, ceny mleka, bydło, nowa zelandia, argentyna

Produkcja mleka idzie w górę

Produkcja mleka w 2018 roku u największych eksporterów wyrobów mleczarskich na świecie (Argentyna, Australia, UE, Nowa Zelandia, USA) wzrosnąć może o 1,5 proc. Oczekiwania dla globalnej wytwórczości surowca są coraz lepsze...

W Polsce wzrost cen był zdecydowanie większy niż przeciętnie w UE (3,3 proc.). Stawki bardziej w górę poszły tylko na Słowacji (9,3 proc.) i na Węgrzech (7,4 proc.).  

Największy wpływ na to miały ceny detaliczne jaj, które w czerwcu w naszym kraju były o 25,6 proc. wyższe niż przed rokiem, a we Wspólnocie o 20,1 proc.  

Na rodzimym rynku droższe były też produkty z kategorii jogurty i śmietana (o 7,6 proc.) i był to największy wzrost wśród krajów UE. O wysokiej dynamice tej kategorii zdecydowały przede wszystkim wyższe ceny śmietany.

W czerwcu za sery i twarogi trzeba było zapłacić o 2,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mleko o zawartości tłuszczu było droższe ok. 3,2 proc., zaś o obniżonej zawartości tłuszczu zaledwie o 0,6 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj