Produkcja mleka idzie w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski,((em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2018,10:00 Aktualizacja: 26-08-2018,10:05
A A A

Produkcja mleka w 2018 roku u największych eksporterów wyrobów mleczarskich na świecie (Argentyna, Australia, UE, Nowa Zelandia, USA) wzrosnąć może o 1,5 proc.

Oczekiwania dla globalnej wytwórczości surowca są coraz lepsze dzięki poprawie prognoz dla Unii Europejskiej (+1,4 proc.). Produkcja we Wspólnocie wspierana jest wysokim popytem na rynkach wewnętrznym i zewnętrznym.

mleko, UOKiK, ARiMR, ustawa, prawo, skup mleka

Nowela ustawy o organizacji rynku mleka z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał nowelę ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Znosi ona dotychczasowy podział kompetencji dot. rynku mleka pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji...

Analitycy PKO Banku Polskiego szacują ponadto, że o 1 proc. do 21,7 mln t zwiększyć ma się wytwórczość mleka w Nowej Zelandii. Oznacza to, że po spadku w pierwszym kwartale (o 0,8 proc.) można spodziewać się odbicia na poziomie 2,4 proc., co może mieć widoczny wpływ na ceny wyrobów mleczarskich.

Oznaki odbudowy produkcji w tym dalekim kraju widoczne były już w drugim kwartale, kiedy odnotowano jej wzrost o 4,6 proc. r/r. Choć jest to okres sezonowego spowolnienia wytwórczości surowca w tym państwie, to wzrost przyczynia się do obniżek stawek w Oceanii.

Na dynamikę produkcji przekłada się ponadto dość wysoka wytwórczość w Argentynie. Według prognoz USDA w 2018 roku może zwiększyć się o 7 proc. do 10,7 mln t.

Wzrost światowej produkcji sprawia, że eksperci oczekują dalszych spadków cen mleka, także w Polsce. Ujemna dynamika stawek utrzyma się do końca 2018, również z uwagi na rosnącą wytwórczość w kraju.

Według GUS przeciętna cena skupu surowca na rodzimym rynku w czerwcu ukształtowała się na poziomie 128,52 zł/hl (-3,4 proc. r/r). Był to drugi miesiąc spadków stawek w kraju w relacji rocznej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA