GUS: zbiory płodów rolnych wyższe niż w przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2020,9:20 Aktualizacja: 01-10-2020,9:24
A A A

W tym roku w Polsce zbiory zbóż wyniosą 33,3 mln ton, czyli o 15 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych - wynika z przedwynikowego szacunku GUS. Wyższa będzie też produkcja rzepaku, ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw i owoców.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 28,9 mln t (+15 proc. rok do roku). Zbiory rzepaku i rzepiku oceniane są na ok. 2,7 mln t (+13 proc.).

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny zbóż w skupie, zbiory zbóż, żniwa

Zbiory zbóż dobre, sprzedaż ziarna marna

Mimo dobrych zbiorów, podaż ziarna na rynku jest mała, zwłaszcza pszenicy i jęczmienia. Więcej ofert sprzedaży dotyczy pszenżyta, żyta i owsa. Rolnicy zmagazynowali ziarno, licząc na wyższe ceny - podaje Izba Zbożowo-Paszowa. "Wydaje...

Produkcję ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 8,9 mln t (+38 proc.), buraków na ok. 15 mln t (+8 proc.).  

Zbiory warzyw gruntowych ocenia się na blisko 4 mln t (+4 proc.), owoców z drzew na ponad 3,7 mln t (+8 proc.). O blisko 10 proc. większa może być produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych - szacuje się ją na niespełna 0,5 mln t.

Tegoroczna pogoda sprzyjała prowadzeniu żniw. Do końca sierpnia w całym kraju zakończono żniwa zbóż ozimych i jarych. Na podstawie prowadzonych szacunków GUS ocenia, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2020 r. wyniosła około 7,9 mln ha, z tego: pszenicy ok. 2,5 mln ha, a żyta ok. 1,0 mln ha.

Szacuje się, że plony zbóż ogółem wyniosą ok. 42,3 dt/ha - o 5,6 dt/ha (o 15 proc.) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi.

W ocenie GUS, powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w tym roku zmniejszyła się przez rok o ok. 3 proc. i wyniosła ok. 0,9 mln ha.

jabłko, KOWR, Jabłka krajowe - smaczne i zdrowe, dzień jabłka w wielkopolskim sadzie

Polska największym producentem jabłek w Unii Europejskiej

Z okazji Światowego Dnia Jabłka, który przypada 28 września Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu zorganizowali w gospodarstwie sadowniczym w Trzeku (woj....

Powierzchnię uprawy ziemniaków szacuje się na ponad 0,3 mln ha. Z uwagi na nierównomierny rozkład opadów, różny poziom agrotechniki i warunki glebowe, stan plantacji jest różny.

Plonowanie roślin będzie więc zróżnicowane regionalnie, a nawet lokalnie. Ocenia się, że plony ziemniaków wyniosą 249 dt/ha i będą wyższe o ok. 16 proc. od ubiegłorocznych.

Tegoroczna powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie większa od ubiegłorocznej o ok. 4 proc. i wyniesie ponad 0,2 mln ha. Obecny stan plantacji jest dobry (choć z uwagi na nierównomierny rozkład opadów, regionalne zróżnicowany), lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i pozwala na szacowanie dość wysokich plonów. Wysokość plonów buraków może być wyższa od tej z 2019 r. o ok. 4 proc. i wynieść 600 dt/ha.

Eksperci GUS przewidują zwiększenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych z wyjątkiem pomidorów gruntowych i ogórków.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, warzywa, owoce

Inspektorzy sprawdzili jakość owoców i warzyw. Wyniki zaskakują

W I kwartale 2020 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej m.in. świeżych owoców, warzyw i piwa. Teraz podała jej wyniki. W tym okresie pod lupę trafiło 78 podmiotów...

Tegoroczne zbiory kapusty ocenia się na ponad 0,9 mln t, kalafiorów na nieco ponad 200 tys. t, cebuli na ok. 580 tys. t, marchwi na ponad 700 tys. t,  buraków na ponad 300 tys. t, pomidorów w wysokości ok. 230 tys. t, a ogórków ponad 215 tys. ton. Łączną produkcję pozostałych gatunków warzyw szacuje się na ok. 900 tys. ton.

Ostateczna wysokość zbiorów będzie uzależniona jednak od dalszego przebiegu warunków pogodowych oraz występowania chorób i szkodników.

Produkcja w sadach jabłoniowych została oszacowana na ok. 3,4 mln t (+10 proc.). Zbiory gruszek szacuje się obecnie na ok. 67,5 tys. t, śliwek na ponad 90 tys. t, wiśni na ponad 151 tys. t. .

Obecna prognoza produkcja malin wynosi ok. 122 tys. t (o 60 proc. więcej niż wyjątkowo niskie zbiory ubiegłoroczne), porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ponad 131 tys. t (+5 proc.), truskawek (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) na ponad 160 tys. t (-9 proc.). 
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich