Pikieta TRZH przed Cukrownią Werbkowice
Na 15 maja 2025 r. członkowie Towarzystwa Rolniczego Ziemi Hrubieszowskiej zapowiedzieli zorganizowanie pikiety przed Cukrownią Werbkowice. Jej celem jest zwrócenie uwagi na bezczynność władz Krajowej Grupy Spożywczej S.A., która jest właścicielem Cukrowni Werbkowice, w sprawie zwalczania szarka komośnika, który w tym roku wywołał ogromne straty na plantacjach buraka cukrowego w tym rejonie.
Rolnicy mają także pretensję o brak działań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, a także Związków Plantatorskich działających na Zamojszczyźnie oraz przedstawiciela plantatorów w Radzie Nadzorczej Krajowej Grupy Spożywczej S.A., który ma swoje gospodarstwo w tym rejonie.

Potrzebne środki do zwalczania szarka komośnika. Inaczej uprawa buraków zniknie z Polski
Z danych władz Cukrowni Werbkowice wynika, że w tym roku szarek komośnik zniszczył 2 tys. ha buraka cukrowego, a na 5-6 tys. ha silnie zmniejszył obsadę roślin. Część rolników ma zniszczone także przesiewy i zrezygnowało z przeprowadzania siewu po raz trzeci.
Cukrownia Werbkowice zakontraktowała w tym roku 18 tys. ha buraka cukrowego, z czego na 80 proc. areału potwierdzono żerowanie szkodnika.
Dopuszczone obecnie do stosowania insektycydy są nieskuteczne w zwalczaniu szarka komośnika. Członkowie TRZH domagają się od ministra rolnictwa czasowego dopuszczenia substancji czynnych, które będą w stanie skutecznie zwalczać szkodnika. Protestujący rolnicy są zdesperowani i zapowiadają, że jeśli szybko nie zostaną podjęte skuteczne działania, to w przyszłym roku zrezygnują z uprawy buraka cukrowego, co zagrozi dalszemu funkcjonowaniu Cukrowni Werbkowice.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz