W fotowoltaice przybędzie gigawat mocy. Na morzu powstaną wiatrowe farmy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Błoński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2020,9:20 Aktualizacja: 05-03-2020,9:27
A A A

W 2020 r. dzięki instalacjom fotowoltaicznym w Polsce przybędzie 1 gigawat nowych mocy, wobec 1,3 gigawata mocy fotowoltaicznych obecnie - ocenił Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.

- W ubiegłym roku pojawiło się ponad 100 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Polacy na dachach zaczęli instalować małe mikroelektrownie, które także wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju - dodał polityk.

Reguła 10H, Związek Gmin Wiejskich RP, ustawa odległościowa, energia wiatrowa

Gminy sporo tracą i apelują o złagodzenie zapisów ustawy

Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej apelują do rządu o zmianę tzw. ustawy odległościowej i zniesienie zakazu budowy turbin wiatrowych w określonej...

Wiceminister ocenił, że Polacy - jak mówił - "fenomenalnie" zareagowali na rządowy program "Mój prąd", dający dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę. -  Już w tej chwili mamy 1,3 gigawata mocy w elektrowniach fotowoltaicznych. W tym roku spodziewamy się przyrostu o kolejny gigawat. To naprawdę są imponujące dane - ocenił.

Gryglas, który jest także pełnomocnikiem ds. morskich farm wiatrowych, przypomniał, że na polskim Bałtyku ma powstać w sumie około tysiąca turbin wiatrowych.

- Planujemy, zgodnie z polityką energetyczną Polski, wybudowanie aż 10 gigawatów nowych mocy. Wierzę, że będzie tego jeszcze więcej - powiedział wiceminister, szacując związane z tym nakłady na ok. 120 mld zł.

Jak mówił, rozwój energetyki wiatrowej na morzu da nie tylko efekt energetyczny, ale i gospodarczy. - Spodziewamy się, że w wyniku inwestycji na Bałtyku powstanie nowa branża gospodarki. Już dziś mamy około 100 przedsiębiorstw, które produkują na potrzeby polskich farm wiatrowych - wyjaśnił.

aukcje oze, odnawialne źródła energii, Urząd Regulacji Energetyki, Tomasz Dąbrowski, udział energii z oze

Polska zrealizuje unijny cel OZE. Resort nie widzi zagrożeń

- Dotychczasowy udział energii odnawialnej w zużyciu finalnym oraz aukcje OZE pozwalają twierdzić, że zrealizujemy unijny 15-proc. cel OZE na 2020 rok - ocenił Tomasz Dąbrowski, wiceminister aktywów państwowych. Do realizacji do 2020 roku...

Zdaniem wiceministra Polska potrzebuje zrównoważonej energetyki, w której jeszcze przez długie lata będzie miejsce dla węgla. Przypomniał, że żywotność najnowszych i najnowocześniejszych bloków węglowych to ok. 20-25 lat.

Ocenił też, że technologie bezemisyjnego spalania węgla mogą jeszcze odwrócić trend odchodzenia od tego surowca w energetyce. - To nie paliwa są brudne, a brudne są technologie czy miejsca, w których przetwarzamy te paliwa na energię - podkreślił.

W ocenie Gryglasa, Polska rozważnie konstruuje swój przyszły miks energetyczny. - Będzie w nim miejsce dla węgla - zapewnił, przypominając, że nasze  zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie wraz ze wzrostem PKB rzędu 4-5 proc. rocznie, co otwiera miejsce w miksie energetycznym także dla innych nośników - w tym energii z morskich farm wiatrowych.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama