Zintegrowanie rozproszonych źródeł OZE to spore wyzwanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2021,9:25 Aktualizacja: 02-02-2021,9:27
A A A

Sektor energetyczny stoi przed ogromnym wyzwaniem inwestycyjnym związanym m.in. z potrzebą integracji rosnącej liczby źródeł rozproszonych OZE - ocenia Rafał Gawin, prezes URE.

Urząd Regulacji Energetyki podsumował ub.r. oraz wskazał na wyzwania, jakie stoją przed systemem elektro-energetycznym w Polsce.

polski instytut ekonomiczny, mikroturbiny wiatrowe o pionowej osi

Mikroturbiny wiatrowe oznaczają rewolucję na rynku OZE?

W 2021 r. można liczyć na wprowadzenie na rynek przez polską firmę innowacyjnej mikroturbiny wiatrowej - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Wskazuje, że największym rywalem mikroturbin wiatrowych są panele fotowoltaiczne oraz niskokosztowe...

Dotychczasowa działalność OSD (operatorów systemów dystrybucyjnych) była skoncentrowana głównie na zapewnieniu niezawodności dostaw energii, czyli przede wszystkim na aspektach technicznych. Prawo unijne stwarza jednak nowe otoczenie regulacyjne, które powoduje, że konsumenci oraz prosumenci, czyli klienci OSD, stawiani są w centrum.

Urząd zaznaczył, że rozwój energetyki rozproszonej, w tym prosumenckiej, całkowicie zmienia charakter sektora dystrybucji. W takim układzie OSD stają się animatorami rynku i to od ich sprawności w dużej mierze zależeć będzie funkcjonowanie rynku.

Dotyczy to również nowych podmiotów, takich jak np. obywatelskie społeczności energetyczne czy agregatorzy oferujący usługi DSR (ang. demand side response) polegające na redukcji zużycia energii elektrycznej przez odbiorców.

Gawin stwierdził, że energetyka zmienia się w sposób rewolucyjny. Pojawiają się nowe technologie, innowacyjne usługi oraz przedsiębiorstwa je świadczące. Rozwija się również energetyka obywatelska.

aukcje oze, turbiny wiatrowe, elektrownia słoneczna, biogaz rolniczy

Aukcje OZE 2021. Rząd wystawi na sprzedaż mniej energii

W aukcjach dla OZE w 2021 roku rząd wystawi na sprzedaż 70 TWh energii elektrycznej o maksymalnej wartości 24,6 mld zł - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów. W br. na aukcje trafiły 75,3 TWh warte 27,4 mld zł. Zgodnie z szacunkami...

Według URE, integracja rynku powinna uwzględniać wytwórców energii odnawialnej, dostawców nowych usług energetycznych, magazynowanie energii i jej elastyczny odbiór. Coraz większą rolę odgrywać też będą usługi elastyczności, które we właściwy sposób zaprojektowane pozwolą konsumentom i nowym uczestnikom rynku udział w transformacji energetycznej.

Zdaniem prezesa Urzędu, wykorzystanie nowych technologii, innowacyjnych przedsiębiorstw świadczących usługi energetyczne powinno doprowadzić do lepszego zarządzania energią, co w konsekwencji przyniesie oszczędności i zmniejszy ogólne zużycie energii.

- Właśnie dlatego bardzo dużą rolę będą tu odgrywały usługi elastyczności, które zaprojektowane we właściwy sposób umożliwią konsumentom, nowym uczestnikom rynku udział w transformacji energetycznej. Konieczne jest zatem utworzenie takiego modelu rynku, który umożliwi funkcjonowanie nowych podmiotów przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnego działania sieci dystrybucyjnej i przesyłowej - podsumował Gawin.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama