Grupa Orlen: z wiatru pochodzi 19 proc. energii elektrycznej produkowanej w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2024,8:00 Aktualizacja: 17-06-2024,17:58
A A A

Już prawie 1/5 energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru - przekazała w sobotę Grupa Orlen. 15 czerwca przypada Światowy Dzień Wiatru.

"W światowym dniu wiatru warto przypomnieć, że już prawie 1/5 energii elektrycznej produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru. Będzie jej jeszcze więcej, między innymi dzięki budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, która pokryje 3 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną" - wskazała w sobotę na platformie X Grupa Orlen.

W krótkim filmie dołączonym do wpisu koncern przypomniał, że z wiatru produkowane jest 466 TWh, czyli 19 proc. całej energii w UE. W Danii jest to 56 proc., w Irlandii 36 proc. W Polsce w ub.r. było to ok. 13 proc.

nfośigw, zawadzka-stępniak, wiceminister klimatu, motyka, moja elektrownia wiatrowa

NFOŚiGW: w poniedziałek ruszy program "Moja Elektrownia Wiatrowa"

17 czerwca wystartuje program "Moja Elektrownia Wiatrowa", z którego będzie można otrzymać do 30 tys. zł na budowę przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł do magazynu energii – poinformowała w piątek szefowa NFOŚiGW...

Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy ok. 1,2 GW, której zakończenie budowy planowane jest na 2026 r., to kluczowy element transformacji energetycznej Grupy Orlen i obecnie największa w regionie inwestycja w odnawialne źródła energii w trakcie budowy. Obecnie w Grupie Orlen działa 15 lądowych farm wiatrowych - najwięcej, sześć, w woj. zachodniopomorskim. Największy obiekt, posiadający moc 90 MW, jest w miejscowości Karścino.

Cytowana w piątek na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak, zwróciła uwagę, że efektywność produkcji energii z wiatru jest uzależniona od miejsca posadowienia turbin wiatrowych.

Światowy Dzień Wiatru (ang. Global Wind Day) jest obchodzony od 2007 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej EWEA (European Wind Energy Association) i Światowej Rady Energetyki Wiatrowej GWEC (Global Wind Energy Council) - podaje na swoich stronach internetowych Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama