Miliard złotych na OZE na terenach wiejskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2023,7:10 Aktualizacja: 26-01-2023,14:54
A A A

Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich przewiduje ogłoszony przez ministrów klimatu i rolnictwa program "Energia dla wsi". Pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego środki rozdzielać będzie NFOŚiGW. Pierwszy nabór ruszył 25 stycznia.

Jak poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska w ramach jednego programu rolnicy otrzymają kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz magazynów energii.

Waldemar Buda, ministerstwo rozwoju i technologii, Dopłata do instalacji fotowoltaicznych, prosument lokatorski

Rząd dopłaci połowę do fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot

Dopłata do instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie wyniesie 50 proc. wartości instalacji - poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i...

- Oferujemy wsparcie dotacyjne i pożyczkowe w jednym programu i w jednym wniosku - zaznaczyła.

Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa zauważył, że koszty energii są niezwykle istotne z punktu opłacalności produkcji rolnej, a program "Energia dla wsi" pozwoli je obniżyć przez produkcję energii na własne potrzeby. Z programu będzie można finansować budowę takich OZE jak fotowoltaika, źródła wiatrowe czy biogazownie.

- Słońce czy wiatr są mniej stabilnymi źródłami niż biogaz, stąd szczególna rola biogazowni - zaznaczył. Dodał, że program przewiduje też wsparcie dla spółdzielni energetycznych. Polityk wyraził nadzieję, że przyczyni się do ich powstawania i rozwoju na terenach wiejskich.

Jak poinformował Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW nabór wniosków, który ruszył jest ciągły i na wszystkie możliwe źródła odnawialne, które można instalować. W przypadku biogazowni dotacja może pokryć do 45, 55 lub 60 proc. kosztów kwalifikowanych - w zależności od wielkości podmiotu, który się o nią stara.

zielona energia w gospodarstwie, modernizacja gospodarstw rolnych, PROW 2014-2020, OZE, wsparcie dla rolnictwa

Ile na "zieloną energię" w gospodarstwie w ramach "Modernizacji"?

Nowy zakres wsparcia - "zielona energia w gospodarstwie" - będzie wprowadzony w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W fazie konsultacji społecznych...

Współfinansowanie pożyczkowe może objąć 100 proc. kosztów kwalifikowanych. - Jesteśmy w stanie sfinansować w 100 proc. przedsięwzięcia związane z OZE na terenach wiejskich - ocenił.

Zaznaczył, że w przypadku magazynów energii dofinansowanie może objąć do 20 proc. ich kosztu, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Ograniczenie mocy w programie to 10 kW w przypadku instalacji fotowoltaicznej dla rolnika indywidualnego oraz 50 kW w przypadku spółdzielni. W przypadku biogazowni to 1 MW dla rolnika indywidualnego i 10 MW dla pozostałych podmiotów.

Kowalczyk przypomniał, że ministerstwo rolnictwa w ramach ciągle działającego PROW 2014-2020 będzie też uruchamiało w marcu nabór wniosków na źródła OZE z magazynami energii dla rolników. - Będzie to program dotacyjny, mniejszy jeśli chodzi o fundusze, ale komplementarny - zaznaczył.

Moskwa dodała, że jeżeli program będzie się cieszył popularnością, to istnieje gotowość do jego powiększenia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama