Rynek zbóż broni się przed negatywnym wpływem COVID-19

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2021,13:45 Aktualizacja: 10-02-2021,13:48
A A A

Dotychczasowy wpływ pandemii koronawirusa na rynek zbóż jest dość ograniczony. Zamkniecie branży HoReCa nie przełożyło się na spadek zapotrzebowania na produkty zbożowe, a duży eksport spowodował podwyżkę cen pszenicy.

Jak wskazuje raport Izby Paszowo-Zbożowej, w początkowym okresie pandemii (marzec-kwiecień 2020 r.) sytuacja była bardzo nieprzewidywalna, gdyż ograniczenia i wymogi, jakie zostały wprowadzone miały nienotowany zasięg globalny.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny zbóż, eksport ziarna, Monika Piątkowska

Ceny zbóż biją rekordy

W ubiegłym tygodniu krajowe skupy za pszenicę konsumpcyjną płaciły nawet 1000 zł/t, a za kukurydzę suchą 850 zł/t. Jeszcze wyższe stawki można uzyskać sprzedając ziarno na eksport - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Monika Piątkowska, prezes Izby...

Niektórzy uczestnicy rynku prognozowali, że zamknięcie branży HoReCa wyraźnie przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na produkty zbożowe, co znajdzie odzwierciedlenie w niższych cenach i zwiększonej podaży.

Niemniej jednak z perspektywy kilkumiesięcznego doświadczenia funkcjonowania rynku w dobie COVID-19 można stwierdzić, że ograniczenia te nie mają tak wysokich negatywnych konsekwencji, jak pierwotnie przewidywano, przynajmniej na razie.

Z powodu pandemii COVID-19 nie nastąpiło również drastyczne załamanie łańcuchu dostaw w ujęciu globalnym. W kraju natomiast odnotowano pewne problemy w logistyce, co szczególnie było zauważalne od października do grudnia 2020.

Wynikało to z konieczności wprowadzania nowych procedur związanych z transportem (kołowym i morskim) oraz z powodu większej zachorowalności na COVID-19 wśród pracowników zakładów produkcyjnych czy transportowych.

zbiory zbóż, płody rolne, kowr, marcin wroński

Dobre zbiory zbóż i pozostałych płodów rolnych

Tegoroczne zbiory zbóż okazały się rekordowe i wyniosły 33,5 mln ton - o 16 proc. więcej w stosunku do ub.r. - poinformował Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR. Rok był trudny dla rolnictwa ze względu na ograniczenia...

"Odnosząc się do aktualnych, wysokich cen zbóż należy wskazać, że ich wysokie notowania w głównej mierze wynikają z globalnych relacji podażowo-popytowych oraz działań regulacyjnych wprowadzanych przez głównych eksporterów, jak np. dodatkowe cła oraz ograniczenia eksportowe wprowadzone przez Federację Rosyjską oraz Ukrainę" - czytamy w raporcie.

Według IZP, sytuacja na rynku zbóż jest bardzo dynamiczna. Tempo eksportu w ostatnich miesiącach jest wysokie i przewiduje się, że ta dynamika utrzyma się przynajmniej do końca pierwszego kwartału 2021 r.

Polska pszenica jest wciąż konkurencyjna, stąd też należy się liczyć ze wzmożonym wywozem drogą morską w najbliższych tygodniach. Wysyłane są także spore partie kukurydzy, pszenżyta i w mniejszym stopniu żyta.

W pierwszych 5 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-listopad), łączna sprzedaż zbóż z kraju wyniósł ponad 3 mln 678 tys. ton wobec 2 mln 347 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 1 mln 596 tys. ton.

jeczmień jary, kłosy, rośliny

Nowe odmiany zbóż jarych 2021

Krajowy Rejestr wzbogaci się aż o 24 nowe odmiany zbóż jarych. Najwięcej, bo połowę z nich, stanowią odmiany jęczmienia jarego. Poza tym jest jeszcze 8 odmian pszenicy zwyczajnej, 2 owsa zwyczajnego oraz po jednej pszenżyta i żyta jarego....

W okresie styczeń-październik 2020 roku z Polski zostało wyeksportowane ogółem 7 mln ton zbóż, natomiast w tym samym okresie 2019 roku 3,18 mln ton.

Izba zwraca uwagę, że w 2020 roku produkcja zbóż w Polsce wyniosła około 33,3 mln ton (+15 proc. r/r). Inne państwach UE w większości odnotowały niższe lub dużo niższe zbiory w omawianym okresie.

W przypadku, gdy dynamika eksportu utrzyma się w kolejnych miesiącach, sytuacja przed żniwami w 2021 roku może odznaczyć się pewnymi niedoborami podażowymi - prognozują eksperci Izby.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu