Ceny zbóż biją rekordy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2021,15:00 Aktualizacja: 26-01-2021,15:04
A A A

W ubiegłym tygodniu krajowe skupy za pszenicę konsumpcyjną płaciły nawet 1000 zł/t, a za kukurydzę suchą 850 zł/t. Jeszcze wyższe stawki można uzyskać sprzedając ziarno na eksport - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Monika Piątkowska, prezes Izby zauważa, że ceny na rynku krajowym są podbijane przez duży popyt zagraniczny. Ziarno zyskuje na wartości m.in. z powodu nieurodzaju w innych krajach.

jeczmień jary, kłosy, rośliny

Nowe odmiany zbóż jarych 2021

Krajowy Rejestr wzbogaci się aż o 24 nowe odmiany zbóż jarych. Najwięcej, bo połowę z nich, stanowią odmiany jęczmienia jarego. Poza tym jest jeszcze 8 odmian pszenicy zwyczajnej, 2 owsa zwyczajnego oraz po jednej pszenżyta i żyta jarego....

W ostatnim sezonie w Polsce zebrano (według GUS) 33,5 mln t, czyli o około 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Rolnikom jednak nie spieszy się ze sprzedażą zapasów, bo jak szacują eksperci czekają na jeszcze wyższe stawki.

Firmy handlowe cały czas aktywnie kupują zboża na eksport drogą morską z reguły z dostawą w lutym/kwietniu 2021. Polska pszenica jest cały czas konkurencyjna, stąd też należy się liczyć ze wzmożonym wywozem w najbliższych tygodniach sezonu.

W styczniu wysyłki pszenicy przez porty ponownie będą duże i powinny przekroczyć 300 tys. ton. Obecnie za wysoko jakościową pszenice można otrzymać nawet 1060 zł/t, a za kukurydzę 925 zł/t.

Według wstępnych danych, w pierwszych 5 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec listopad), łączny eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 3,6 mln ton wobec 2,3 mln przed rokiem. Z tego wywóz pszenicy przekroczył 1,5 mln ton (1,2 mln ton rok wcześniej), a kukurydzy 512 tys. ton (592 tys. ton).

GUS, stan plantacji ozimin, powierzchnia zasiewów zbóż ozimych, areał uprawy rzepaku

W jakim stanie znajdują się oziminy? GUS ocenił

W opublikowanym 17 grudnia „Wynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych”, Główny Urząd Statystyczny przedstawił stan zasiewów ozimin w kraju oraz areał ich uprawy.    GUS...

Wysokie ceny zbóż na rynku krajowym potwierdzają też dane Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej ministerstwa rolnictwa.

Wynika z nich, że w połowie stycznia za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie płacono 922 zł/t - o 3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, 9 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i aż 26 proc. rok do roku - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Średnia cena zakupu żyta konsumpcyjnego, ukształtowała się na poziomie 610 zł/t (+4 proc. m/m i +10 proc. r/r), jęczmienia paszowego wyniosła 706 zł/t (+1 proc. m/m i +7 proc. r/r). Z kolei kukurydzę przeciętnie kupowano po 808 zł/t (+5 proc. m/m i +22 proc. r/r).
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu