Elewarr przygotowany do skupu zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2016,15:45 Aktualizacja: 28-07-2016,16:02
A A A

Państwowa spółka Elewarr rozpoczęła skup ziarna. Od połowy lipca kupiono już 23 tys. ton rzepaku, do magazynów trafiają pierwsze partie zbóż - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.

Elewarr ma już podpisane umowy na przechowywanie 120 tys. ton ziarna. Z ubiegłego sezonu w magazynach pozostaje jeszcze 70 tys. ton zbóż, które wkrótce zostanie odebrane przez kupców.

zboża, żniwa, rynek zbóż, import zbóż z Ukrainy, MRiRW, resort rolnictwa

Polska coraz ważniejszym graczem w eksporcie zbóż

Na rynku zbóż sytuacja jest dobra, Polska w ostatnich latach stała się dużym eksporterem ziarna, poprawiła się jakość zbóż - mówił dyrektor departamentu rynków rolnych Ministerstwa Rolnictwa Waldemar Sochaczewski w środę...
Prezes spółki Bogdan Drechna, na niedawnym spotkaniu z kierownictwem resortu rolnictwa poinformował, że spółka sprzedała ubiegłoroczne zapasy i spłaciła długi.

Zarząd zgromadził własne środki finansowe oraz podpisał korzystniejszą, od zawieranych w latach poprzednich, umowę na kredyt skupowy. Zawierane są też nowe kontrakty handlowe.

Elewarr w tym roku zamierza skupić podobne ilości zbóż i rzepaku, co w poprzednich latach. W ubiegłym roku spółka kupiła ok. 200 tys. ton ziarna., a w 2014 - ok. 190 tys. ton. W poprzednich latach skup był niższy.

Na realizację planów skupowo-usługowych spółka zamierza wykorzystać 100 proc. posiadanej powierzchni technologicznej.

Ukraina, import zbóż z Ukrainy, zboże z Ukrainy, Lubelska Izba Rolnicza, rolnictwo, rzepak z Ukrainy

Ukraińskie zboże zagraża polskiemu?

Kolejny głos w sprawie importu płodów rolnych z Ukrainy. Lubelska Izba Rolnicza apeluje o ograniczenie sprowadzania zbóż i rzepaku zza naszej wschodniej granicy. W stanowisku Walnego Zgromadzenia LIR można przeczytać, że w wyniku...
Elewarr dysponuje powierzchnią magazynową ponad 630 tys. ton, ale w praktyce, ze względów technologicznych, może przyjąć 530 tys. ton ziarna. Dodatkowo świadczy usługi m.in. dosuszania ziarna czy tez jego wietrzenia.

Jak wyjaśnił PAP dyrektor departamentu rynków rolnych ministerstwa rolnictwa Waldemar Sochaczewski, Elewarr jest przede wszystkim spółką przechowalniczą i głównie z tego tytułu uzyskuje zyski.

Cena tych usług musi pokryć koszty stałe utrzymania magazynów oraz powinien przynieść zysk. Dodał, że spółka nie osiąga dużych dochodów, ale możliwe jest wypracowanie dodatniego wyniku finansowego na poziomie ok. 1-1,5 mln zł.

elewarr, agencja rynku rolnego, ministerstwo rolnictwa

Elewarr pozostanie w gestii ministra rolnictwa

Elewarr, spółka nadzorowana przez Agencję Rynku Rolnego, zostanie w gestii ministra rolnictwa. Sejm odrzucił poprawki Senatu przewidujące przekazanie spółki pod nadzór resortu Skarbu Państwa. Senat zaproponował poprawki...
W celu usprawnienia skupu magazyny spółki otwarte są od piątku do soboty, a w uzasadnionych przypadkach również w niedzielę. Pracownicy obsługują dostawców do ostatniego klienta.

Elewarr jest spółką z 100 proc. udziałem Agencji Rynku Rolnego i jest nadzorowany przez ministra rolnictwa.

Poprzednia koalicja rządowa w czerwcu ub. r. zaproponowała przekazanie udziałów tej spółki do resortu skarbu.

Stało się to na skutek opinii Najwyższej Izby Kontroli, które wskazała na nieprawidłowości w spółce i rekomendowała nawet rozważenie jej likwidacji.

Jednak projektowane przepisy w tej sprawie zostały już wykreślone na etapie prac sejmowych. Przeciwko takim planom negatywnie opowiedziały się także rolnicze organizacje.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement