Rozsada bez stresu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Rogowska | redakcja@agropolska.pl
26-01-2018,8:00 Aktualizacja: 29-01-2018,13:20
A A A

Gwarancją uzyskania wysokich plonów jest wyprodukowanie zdrowej i silnej rozsady. Sadzonki słabej jakości po wysadzeniu do gruntu źle się przyjmują, część roślin wypada, a pozostałe nie zapewniają odpowiedniej wysokości i jakości plonu. W takich przypadkach zazwyczaj stosuje się dosadzanie, jednak jest to zabieg kłopotliwy, kosztowny i pracochłonny, a w efekcie i tak niezapewniający równomiernego plonowania.

Głównym zadaniem każdego producenta powinno być dążenie do eliminacji zabiegów związanych z naprawą szkód powstałych w procesie wysadzania. Najważniejszą sprawą jest przy tym stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju systemu korzeniowego, który na ogół podczas przesadzania ulega drobnym, acz istotnym dla przyszłego rozwoju rośliny urazom i uszkodzeniom. Nawet najbardziej profesjonalne przeprowadzenie takich zabiegów nie gwarantuje pełnej ochrony podziemnych części roślin.

pomidor, szklarnia

Wymagania pokarmowe pomidora szklarniowego

Obecnie stosowane metody uprawy roślin pod osłonami oparte są na fertygacji, odnosi się to zarówno do podłoży inertnych, jak i organicznych. W celu uzyskania wysokiego plonu o optymalnej jakości należy dostarczyć roślinom potrzebne składniki...

Odpowiednia jakość i sprawność systemu korzeniowego jest podstawowym czynnikiem determinującym wysoki procent przyjęcia sadzonek, dobrą kondycję całej uprawy, a co się z tym także wiąże – rentowność produkcji. Jak zatem stworzyć optymalne warunki dla prawidłowego rozwoju korzeni podczas przygotowania podłoży do siewu, pikowania, sadzenia i przesadzania roślin?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań mających ułatwić roślinom wytworzenie dużej biomasy systemu korzeniowego, jak więc wybrać ten najlepszy? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wchodzące na polski rynek, a docenione i z powodzeniem stosowane już w USA i w krajach Europy Zachodniej, biopreparaty oparte o mikroorganizmy glebowe.

W efektywny sposób wspierają rozwój i zdrowotność systemu korzeniowego oraz zwiększają aktywność biologiczną gleby. Najkorzystniej działają te produkty, które w swoim składzie zawierają wyłącznie wyselekcjonowane mikroorganizmy pozyskane z naturalnego ekosystemu glebowego - są zdolne do szybkiej adaptacji w środowisku glebowym i kolonizacji ryzosfery roślin.

Dzięki nim zachodzą procesy rozkładu materii organicznej, która jest źródłem cennych składników odżywczych dla roślin oraz związków tworzących próchnicę.

Ponadto stymulują interakcje w ryzosferze, które wpływają na prawidłowy i intensywny wzrost nie tylko części podziemnych, ale i nadziemnej biomasy. Odpowiadają również za zwiększenie odporności roślin na stresy, przede wszystkim na choroby.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu