Rolnicy załamują ręce. Wrony rozdziobały uprawę kapusty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2021,9:15 Aktualizacja: 19-10-2021,9:27
A A A

Zaledwie 30 procent posadzonej kapusty pekińskiej ostało się na polach po tym, jak postanowiły się tam stołować wrony. Rolnicy, którzy nie mogą liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie, chcą interwencji w tej sprawie.

Na wniosek członków Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy, prezes IRWŁ Bronisław Węglewski poprosił Wiktora Szmulewicza, szefa centrali samorządu rolniczego, jakim jest Krajowa Rada Izb Rolniczych o podjęcie działań.

odszkdowoania za szkody ptaków, ptaki żerują na polach, szkody w uprawach, małgorzata golińska

Ptaki wyjadają uprawy. Resort jasno o odszkodowaniach dla rolników

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac nad zmianą przepisów dotyczących rozszerzenia listy gatunków zwierząt, za których "działalność" przysługuje odszkodowania. Rolnikom pozostaje płoszenie...

Chodzi o pomoc rolnikom z gminy Piątek, których uprawy rolne zostały zniszczone przez wrony. "W połowie sierpnia zostało posadzone 70 tys. kapusty pekińskiej. 2 września okazało się, że ptaki rozdziobały 70 proc. uprawy. Ptaki na tym terenie wyrządzają wiele szkód w innych uprawach, między innymi w zasiewie pszenicy. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego prosi o interwencję w tej sprawie" - czytamy w wystąpieniu.

O zwiększających się szkodach, jakie w uprawach wyrządza dzikie ptactwo, pisaliśmy już wielokrotnie. Prośby o dołączenie ptaków do listy gatunków, za których "działalność" rekompensaty wypłacane są z budżetu państwa, póki co są konsekwentnie przez urzędników odrzucane. Tłumaczą zawsze, że straty wyrządzane przez ptactwo, z uwagi m.in. na jego mobilność, bardzo trudno byłoby realnie oszacować.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE