Susza rolnicza – gdzie jest najmniej wody dla upraw?
Od 1 maja do 30 czerwca 2025 roku średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła –104 mm – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG) w piątym tegorocznym raporcie dotyczącym suszy rolniczej.
„W piątym okresie raportowania, od 1 maja do 30 czerwca, stwierdzono zagrożenie suszą dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku i rzepiku oraz roślin strączkowych” – wylicza IUNG na swoim portalu dedykowanym suszy rolniczej.

Będzie więcej stacji, by lepiej szacować straty suszowe? IMGW: przybyło ich o sto
Od zbóż do roślin strączkowych
Jak podaje, kryterium suszy rolniczej w przypadku zbóż jarych zostało spełnione w 168 gminach w Polsce, w województwie lubuskim (48 gmin), zachodniopomorskim (33 gmin), łódzkim (57 gmin), wielkopolskim (27 gmin), opolskim (2 gminy) oraz śląskim (1 gmina).
W przypadku zbóż ozimych kryterium suszy zostało spełnione w 53 gminach: w woj. lubuskim (29 gmin), zachodniopomorskim (16 gmin), łódzkim (5 gmin) i wielkopolskim (3 gminy).
Dla upraw truskawek kryterium suszy zostało spełnione w 22 gminach – w woj. zachodniopomorskim (4 gminy) i lubuskim (18 gmin).
Z kolei dla upraw krzewów owocowych kryterium suszy zostało spełnione w 91 gminach: w woj. zachodniopomorskim (22 gmin), lubuskim (35 gmin), łódzkim (27 gmin), opolskim (1 gmina) oraz wielkopolskim (6 gmin).
W przypadku zarówno kukurydzy na ziarno, jak i na kiszonkę, kryterium suszy zostało spełnione w 27 gminach w 2 województwach: zachodniopomorskim (7 gmin) oraz lubuskim (20 gmin).
Natomiast dla upraw rzepaku i rzepiku kryterium suszy zostało spełnione w 168 gminach, w woj. lubuskim (48 gmin), łódzkim (57 gmin), zachodniopomorskim (33 gminy), wielkopolskim (27 gmin), opolskim (2 gminy) oraz śląskim (1 gmina).

Dochodzą rzepak, kukurydza i strączkowe – susza rolnicza według nowych danych
Jeśli chodzi o uprawy roślin strączkowych, kryterium suszy zostało spełnione w 27 gminach, w tym w 20 gminach w woj. lubuskim i 7 gminach w woj. zachodniopomorskim.
Wartość KBW się zmniejszyła
Według danych IUNG, w piątym okresie raportowania średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła –104 mm.
„W porównaniu z poprzednim okresem raportowania średnia wartość KBW zmniejszyła się o 10 mm, co wskazuje na tendencję wzrostu powierzchni obszarów zagrożonych suszą. Najniższe wartości KBW odnotowano w północno-zachodniej części województwa lubuskiego oraz w południowej części województwa zachodniopomorskiego (od –179 mm do –160 mm), a także w centralnych rejonach województwa łódzkiego i w części województwa kujawsko-pomorskiego (od – 159 mm do –140 mm)” – wskazano w raporcie.
Duża podatność na deficyt wody
Podkreślono w nim ponadto, że uprawy obecnie wykazują dużą podatność na deficyt wody, co znajduje odzwierciedlenie w progach KBW oznaczających suszę rolniczą, które ulegają podwyższeniu dla większości upraw.

Integrowana produkcja roślin – dla tych upraw będą nowe metodyki
„Na glebach pierwszej kategorii (najbardziej podatnych na suszę) osiągnięcie wartości KBW poniżej –142 mm wskazuje na zagrożenie suszą dla zbóż jarych i rzepaku. Wartości progowe dla innych upraw wynoszą: –143 mm dla truskawek, –154 mm dla zbóż ozimych, –149 mm dla krzewów owocowych, –161 mm dla roślin strączkowych i kukurydzy” – wymieniają eksperci z IUNG.
Więcej hektarów zagrożonych suszą
Z raportu wynika też, że w wyniku uwzględnienia danych z kolejnej analizy KBW zasięg przestrzenny terenów narażonych na istotne straty w plonach, wyznaczony we wcześniejszych raportach dla upraw zbóż jarych i ozimych, nieznacznie zwiększył się na obszarze województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.
„Znaczący przyrost powierzchni objętych zagrożeniem suszą odnotowano tam natomiast w przypadku rzepaku, rzepiku oraz kukurydzy. Ponadto wskazano tam nowe obszary zagrożone stratami w uprawach roślin strączkowych. Nowe - wcześniej niewskazywane - tereny zagrożone stratami w plonach rzepaku i kukurydzy z powodu suszy wykazano w województwie łódzkim” – podsumowuje Instytut.
Źródło: IUNG
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś