Susza rolnicza – gdzie jest najmniej wody dla upraw?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2025,9:35 Aktualizacja: 07-07-2025,9:57
A A A

Od 1 maja do 30 czerwca 2025 roku średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła –104 mm – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG) w piątym tegorocznym raporcie dotyczącym suszy rolniczej.

„W piątym okresie raportowania, od 1 maja do 30 czerwca, stwierdzono zagrożenie suszą dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku i rzepiku oraz roślin strączkowych” – wylicza IUNG na swoim portalu dedykowanym suszy rolniczej.

imgw, stacje meteorologiczne, straty suszowe, szacowanie strat suszowych

Będzie więcej stacji, by lepiej szacować straty suszowe? IMGW: przybyło ich o sto

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odniósł się do wniosku samorządu rolniczego o zwiększenie liczby stacji meteorologicznych, z których dane mogą mieć znaczenie m.in. w kwestii szacowania strat suszowych. Wielokrotnie przez nas...

Od zbóż do roślin strączkowych

Jak podaje, kryterium suszy rolniczej w przypadku zbóż jarych zostało spełnione w 168 gminach w Polsce, w województwie lubuskim (48 gmin), zachodniopomorskim (33 gmin), łódzkim (57 gmin), wielkopolskim (27 gmin), opolskim (2 gminy) oraz śląskim (1 gmina).

W przypadku zbóż ozimych kryterium suszy zostało spełnione w 53 gminach: w woj. lubuskim (29 gmin), zachodniopomorskim (16 gmin), łódzkim (5 gmin) i wielkopolskim (3 gminy).

Dla upraw truskawek kryterium suszy zostało spełnione w 22 gminach – w woj. zachodniopomorskim (4 gminy) i lubuskim (18 gmin).

Z kolei dla upraw krzewów owocowych kryterium suszy zostało spełnione w 91 gminach: w woj. zachodniopomorskim (22 gmin), lubuskim (35 gmin), łódzkim (27 gmin), opolskim (1 gmina) oraz wielkopolskim (6 gmin).

W przypadku zarówno kukurydzy na ziarno, jak i na kiszonkę, kryterium suszy zostało spełnione w 27 gminach w 2 województwach: zachodniopomorskim (7 gmin) oraz lubuskim (20 gmin).

Natomiast dla upraw rzepaku i rzepiku kryterium suszy zostało spełnione w 168 gminach, w woj. lubuskim (48 gmin), łódzkim (57 gmin), zachodniopomorskim (33 gminy), wielkopolskim (27 gmin), opolskim (2 gminy) oraz śląskim (1 gmina).

iung, susza rolnicza, uprawa, kbw

Dochodzą rzepak, kukurydza i strączkowe – susza rolnicza według nowych danych

W czwartym tegorocznym okresie raportowania, obejmującym okres od 21 kwietnia do 20 czerwca, stwierdzono zagrożenie suszą dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na...

Jeśli chodzi o uprawy roślin strączkowych, kryterium suszy zostało spełnione w 27 gminach, w tym w 20 gminach w woj. lubuskim i 7 gminach w woj. zachodniopomorskim.

Wartość KBW się zmniejszyła

Według danych IUNG, w piątym okresie raportowania średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła –104 mm.

W porównaniu z poprzednim okresem raportowania średnia wartość KBW zmniejszyła się o 10 mm, co wskazuje na tendencję wzrostu powierzchni obszarów zagrożonych suszą. Najniższe wartości KBW odnotowano w północno-zachodniej części województwa lubuskiego oraz w południowej części województwa zachodniopomorskiego (od –179 mm do –160 mm), a także w centralnych rejonach województwa łódzkiego i w części województwa kujawsko-pomorskiego (od – 159 mm do –140 mm)” – wskazano w raporcie.

Duża podatność na deficyt wody

Podkreślono w nim ponadto, że uprawy obecnie wykazują dużą podatność na deficyt wody, co znajduje odzwierciedlenie w progach KBW oznaczających suszę rolniczą, które ulegają podwyższeniu dla większości upraw.

ip, piorin, integrowana produkcja roślin, system

Integrowana produkcja roślin – dla tych upraw będą nowe metodyki

O planowanych wdrożeniach do systemu Integrowanej produkcji roślin – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Jak przypomina Inspekcja, Integrowana produkcja roślin (IP) jest nowoczesnym systemem jakości żywności...

„Na glebach pierwszej kategorii (najbardziej podatnych na suszę) osiągnięcie wartości KBW poniżej –142 mm wskazuje na zagrożenie suszą dla zbóż jarych i rzepaku. Wartości progowe dla innych upraw wynoszą: –143 mm dla truskawek, –154 mm dla zbóż ozimych, –149 mm dla krzewów owocowych, –161 mm dla roślin strączkowych i kukurydzy” – wymieniają eksperci z IUNG.

Więcej hektarów zagrożonych suszą

Z raportu wynika też, że w wyniku uwzględnienia danych z kolejnej analizy KBW zasięg przestrzenny terenów narażonych na istotne straty w plonach, wyznaczony we wcześniejszych raportach dla upraw zbóż jarych i ozimych, nieznacznie zwiększył się na obszarze województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Znaczący przyrost powierzchni objętych zagrożeniem suszą odnotowano tam natomiast w przypadku rzepaku, rzepiku oraz kukurydzy. Ponadto wskazano tam nowe obszary zagrożone stratami w uprawach roślin strączkowych. Nowe - wcześniej niewskazywane - tereny zagrożone stratami w plonach rzepaku i kukurydzy z powodu suszy wykazano w województwie łódzkim” – podsumowuje Instytut.

Źródło: IUNG

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement