Bilans wodny znowu w dół. Susza rolnicza w siedmiu województwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2023,13:10 Aktualizacja: 25-08-2023,13:11
A A A

W dziesiątym okresie cyklicznego raportowania - w wyniku występujących warunków wilgotnościowych – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy nadal stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na terenie kraju.

W okresie od 21 czerwca do 20 sierpnia średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosząc -85 mm. Jak podkreśla IUNG-PIB, w obecnym, sześciodekadowym okresie, wartość KBW uległa zmniejszeniu o 15 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 czerwca - 10 sierpnia).

„Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej - od -160 do -199 mm. Duży niedobór wody notowano również w południowej części Niziny Mazowieckiej - od -160 do -189 mm oraz miejscami we wschodniej Polsce - od -160 do –179 mm. Na dużym obszarze kraju w części północno-wschodniej deficyt wody wynosił od 120 do -160 mm, a na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm” – wymienia w raporcie IUNG-PIB.

minister, telus, susza, straty, szacowanie, szkody, uprawa, hodowla

Tego chcieli rolnicy. Będzie rozdzielenie uprawy od hodowli w szacowaniu strat suszowych

Rada Ministrów kierunkowo przyjęła rozporządzenie, zgodnie z którym w szacowaniu strat suszowych uprawy zostaną rozdzielone od hodowli - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus. Szef...

Wynika z niego ponadto, że susza rolnicza występowała na terenie 7 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, lubelskiego. Zarejestrowano ją w 8 monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, chmielu i tytoniu.

„W dziesiątym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach notowano w 447 gminach (18,05 proc. gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 4,24 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego okresu raportowania” – wskazuje Instytut.

Szczegółowo z jego aktualnym opracowaniem można zapoznać się tutaj.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu