Jakość zbóż jest zróżnicowana. Najgorzej jest z żytem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,11:45 Aktualizacja: 24-08-2016,12:14
A A A

Jakość dotychczas zebranego ziarna w Polsce jest zróżnicowana w zależności od regionu i terminu zbiorów. Najgorsza jest jakość żyta - sygnalizuje Izba Zbożowo-Paszowa. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż ze względu na oferowane niskie ceny.

Zdaniem ekspertów izby, wcześnie zebrane ziarno zbóż z reguły charakteryzuje się wysoką jakością. Natomiast ziarno pszenicy zebrane później jest gorszej jakości. Największy problem stanowi jego gęstość, a także liczba opadania (tj. parametry wpływające na jakość mąki). Pod znakiem zapytania jest także jakość ziarna, które wciąż czeka na zbiór na północy kraju. Zbiory utrudnią padające deszcze.

susza rolnicza, klęski żywiołowe, rafał romanowski, ministerstwo rolnictwa

Anomalia pogodowe utrapieniem rolników. Trwa szacowanie strat

Według puławskiego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w kraju nie ma póki co zagrożenia suszą rolniczą. Niektóre gminy wciąż odczuwają jednak skutki suchego maja i czerwca. Tam plony mogą być nawet o 20 proc. niższe niż...

Jak informuje izba, "brak liczby opadania notuje się w odniesieniu do żyta, stąd też poszukiwane jest żyto konsumpcyjne o wysokich parametrach jakościowych".

Pomimo ciągle trwających zbiorów handel ziarnem jest umiarkowany. W regionach, gdzie zbiory się już zakończyły, wielu rolników zdecydowało się na jego przechowanie. Gospodarze nie są bowiem zadowoleni z cen oferowanych przez przetwórców i firmy handlowe i czekają na wyższe ceny.

Pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) skupowana jest przez przetwórców w cenie 600-650 zł/t. "Zważywszy, że znaczna część zebranego w tym roku ziarna pszenicy będzie słabej jakości, czyli będzie nadawała się jedynie na pasze, o zwyżki cen ziarna paszowego w dalszej części sezonu może być trudno" - zaznaczają eksperci.

Dobrze zapowiadają się zbiory kukurydzy, które dodatkowo będą wywierać presję na ceny zbóż paszowych. Obecnie przetwórcy za pszenicę paszową oferują 560-600 zł za tonę.
susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, kbw, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, IUNG

Susza rolnicza nie występuje. Opady opóźniają zbiory zbóż

Obecnie w Polsce nie występuje susza rolnicza - podał w raporcie dotyczącym warunków pogodowych Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Eksperci dodali, że wysokie opady i duża wilgotność ziarna opóźniają zbiory zbóż....

Za żyto konsumpcyjne przetwórcy płacą 500-550 zł/t, żyto paszowe 480-500 zł/t, pszenżyto 500-560 zł/t, jęczmień paszowy 480-540 zł/t, kukurydzę (z ubiegłorocznych zbiorów) 650-690 zł/t.

W sierpniu eksport pszenicy drogą morską może wynieść około 200 tys. ton. Z kolei we wrześniu ma przekroczyć tą granicę. W planach jest m.in. załadunek 3 statków do Arabii Saudyjskiej w ramach rozstrzygniętego w czerwcu przetargu, a także eksport pszenicy do Algierii.

Konkurencyjne ceny pszenicy oferowane przez kraje Basenu Morza Czarnego mogą wpłynąć jesienią na spowolnienie tempa eksportu pszenicy z kraju. Możliwy wydaje się jednak eksport do tych krajów arabskich, które nie kupują rosyjskiego i ukraińskiego ziarna (Algieria, Arabia Saudyjska), zważywszy na duże problemy z jakością pszenicy we Francji, a także w krajach bałtyckich (niska liczba opadania).

Ceny za zboże przeznaczone na eksport z dostawą do portu są na ogół o ok. 30 zł wyższe od cen płaconych przez skupy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu