Dzierżawca uprawia ziemię. A dopłaty bierze właściciel

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2016,9:30 Aktualizacja: 06-08-2016,8:11
A A A

Dopłaty bezpośrednie tylko dla faktycznie użytkujących ziemię to fikcja. Wydzierżawiający grunty sami najczęściej pobierają pieniądze, często nie widząc swojego areału przez kilka lat.

Celem przyznawania płatności bezpośrednich jest wspieranie działalności rolniczej i dlatego uzależnione jest od faktycznego użytkowania gruntów, a nie od prawa własności do ziemi. Wsparcie przysługuje więc osobom, które faktycznie użytkują grunty.

dopłaty do materiału siewnego, Agencja Rynku Rolnego, materiał siewny

Dopłaty po wymarznięciach się należą

Agencja Rynku Rolnego zapewnia, że nie stosuje wymogu przekroczenia progu procentowego strat w gospodarstwie, gdy wystąpi zdarzenie losowe, skutkujące zniszczeniem upraw objętych wnioskiem o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub...

W przypadku dzierżaw jest jednak zupełnie inaczej. To wydzierżawiający ziemię właściciele w większości przypadków pobierają dopłaty bezpośrednie z ARiMR. A dzierżawcy - w zależności m.in. od lokalizacji areału i klasy ziemi - albo nie płacą czynszu dzierżawnego, albo jest on mniejszy. Żeby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć na fora internetowe, gdzie rolnicy wymieniają się poglądami i informacjami.

"Pewnie, że takie zjawisko jest wszechobecne, ale to jest wina tylko i wyłącznie rolników. Prawda jest taka, żeby rolnicy się postawili wydzierżawiającym i spisali umowy to by nie było takiego procederu, ale w rzeczywistości wygląda to tak, że jak jeden się postawi to drugi to wykorzysta i zabierze mu to pole, a wszyscy wiedzą że jest głód na ziemię" - pisze internauta Piotr.

Chcąc zwiększyć przychody rolnicy starają się rozwijać gospodarstwa, ale ceny ziemi ciągle rosną. Rząd postawił ponadto szlaban na sprzedaż gruntów z państwowych zasobów. Karty rozdają zatem wydzierżawiający grunty właściciele.

policja, przestepstwo, wyłudzanie dopłat, ustawianie przetargów na dzierżawę, CBŚP

Wyłudzali unijne dotacje i ustawiali przetargi na dzierżawę

Trzech członków gangu specjalizującego się w wyłudzaniu dotacji unijnych dla rolników i ustawianiu przetargów na dzierżawę gruntów rolnych zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji. Teraz mężczyznom...

- Gospodaruję na swoich 35 hektarach, a 10 dzierżawię. Właściciel, z sąsiedniej wsi, nawet nie chciał słyszeć o umowie pisemnej. Dla mnie to byłaby jakaś gwarancja. Dbam przecież o te grunty, utrzymuję w dobrej kondycji, nawożę, wapnuję. To kosztuje, a przecież na dobrą sprawę mógłbym zostać wyrzucony z ziemi z dnia na dzień - narzeka rolnik z powiatu mławskiego na Mazowszu.

Jak podkreśla, o dopłatach na dzierżawione hektary nawet nie myśli. - U mnie na wsi - razem ze mną - zostało czterech gospodarzy. Każdy z nas coś dodatkowo dzierżawi, a żadnych dopłat za tę ziemię nie bierze. Jeden nawet jeszcze dostarcza właścicielowi trochę ziarna dla kur - opowiada nasz rozmówca.

Wydzierżawiający to w wielu przypadkach rolnicy lub ich następcy, którzy m.in. ze względu na mały areał zrezygnowali z prowadzenia gospodarstw.

dopłaty bezpośrednie, ryszard zarudzki, wspólna polityka rolna

Dopłaty bezpośrednie muszą być wyrównane po 2020 roku

Dla Polski w negocjacjach dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. istotne jest wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Polska chce też, by finansowanie WPR...

Sporą grupę stanowią jednak osoby, które nabywały ziemię w drodze inwestycji (lokaty kapitału). Ci - jeśli wierzyć wpisom internetowych dzierżawców - niekiedy swojej ziemi nie widzieli przez lata, zadowalając się wpływającymi co roku na konto dopłatami.

Udało nam się porozmawiać o tej sprawie z pracownikiem jednego z biur powiatowych ARiMR na północnym Mazowszu. - Problem jest poza naszymi kompetencjami. Nie możemy prowadzić śledztwa, kto składa wniosek o dopłatę na grunt. Ważne, by dokumenty zgadzały się z tym co na polu i nie było dwóch wniosków na tę samą działkę - powiedział nam urzędnik.

Jakiś czas temu na ten problem zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich. Przypomniał, że jeśli chodzi o działki z państwowego zasobu, to żeby dostać do nich dopłaty należy wykazać tytuł prawny. Obowiązek ten wprowadzono w tym roku.

Resort rolnictwa podkreśla, że tego zabiegu nie da się przenieść na grunty prywatne z powodu powszechnej praktyki zawierania przez rolników ustnych umów dzierżawy, a także z nieuregulowanych, często przez wiele lat, spraw spadkowych.

Nadanie ARiMR uprawnień do rozstrzygania w sprawie legalności posiadania ziem, mogłoby w opinii resortu prowadzić do rozbieżnych rozstrzygnięć dotyczących tego samego gruntu, gdyż zajmują się tym np. sądy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu