Wyłudzali unijne dotacje i ustawiali przetargi na dzierżawę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2016,15:25 Aktualizacja: 14-07-2016,15:48
A A A

Trzech członków gangu specjalizującego się w wyłudzaniu dotacji unijnych dla rolników i ustawianiu przetargów na dzierżawę gruntów rolnych zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Teraz mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz gang działał w woj. lubuskim. Zarabiał na dotacjach unijnych, dzierżawiąc grunty rolne jak najniższym kosztem.

kradzieże ciągników rolniczych, Łukasz Dutkowiak, tomasz bartos

Policjanci odzyskali skradzione traktory

Rolnicze ciągniki stały się łakomym kąskiem dla złodziei. Z tym rodzajem przestępczości walczą policjanci w całym kraju. Stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Oławie (woj. dolnośląskie) otrzymali ostatnio zgłoszenie o...
Ofiarami szajki padali rolnicy, którzy chcieli powiększyć gospodarstwo i brali udział w przetargach na dzierżawę gruntów.

- Przestępcy w różny sposób zniechęcali ich do licytacji, następnie podstawiali "swoich" rolników, którzy pełnili rolę tzw. słupów i mieli dzierżawić grunty za jak najniższą stawkę za hektar - zaznaczyła Hamelusz.

Członkowie gangu albo grozili rolnikom albo płacili im za odstąpienie od licytacji lub niepodbijanie stawki dzierżawy. Za niepodbijanie ceny rolnik dostawał od 2 do 3 tys. zł.

- Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty utrudniania przeprowadzenie przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - poinformowała rzeczniczka CBŚP.

Jak dodała sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Śledztwo prowadzi prokuratura w Zielonej Górze.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu