PSL: umowy kontraktacyjne na buraki muszą być godne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2017,9:00 Aktualizacja: 15-02-2017,9:23
A A A

Umowy kontraktacyjne na buraki cukrowe muszą być godne i gwarantować zwrot kosztów produkcji - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. W najbliższym tygodniu będzie oczekiwać efektów zapewnień kanclerz Niemiec Angeli Merkel o interwencję w tej sprawie.

Szef ludowców poinformował, że we wtorek spotkał się z przedstawicielami plantatorów buraka cukrowego. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu w trakcie rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie poruszył temat polskich rolników, którzy mają problem z kontraktowaniem swoich płodów w niemieckich cukrowniach zlokalizowanych w Polsce.

doczyszczarko-ładowarka, pryzma, załadunek, buraki, Sahryń

O umowach kontraktacyjnych na buraki w Sejmie

23 lutego zbierze się Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby zająć się sprawą aktualnych umów kontraktacji uzgodnionych pomiędzy producentami cukru, a regionalnymi związkami plantatorów buraka cukrowego. Informację ma przedstawić...

- Udało się zabrać głos w tej sprawie, mam obiecaną interwencję, będziemy oczekiwać efektów tego spotkania już w najbliższym tygodniu od ambasadora Republiki Federalnej Niemiec, efektów działania pani kanclerz i tej rozmowy, która się odbyła tydzień temu - powiedział prezes PSL.

Jak podkreślił sprawa jest ważna i pilna, bo wkrótce podpisywane są umowy kontraktacyjne na najbliższą kampanię. - Jest potrzeba, żeby one były godne, te umowy muszą gwarantować przynajmniej minimalny zwrot kosztów produkcji, a ona na dzień dzisiejszy wydaje się być po prostu nieopłacalna - zaznaczył.

Prezes PSL dodał, że z informacji przekazanych mu przez plantatorów wynika, że warunki umów kontraktacyjnych na tym etapie są nie do przyjęcia. - Cena proponowana jest tak niska, że opłacalność produkcji jest żadna - podkreślił polityk.

Ocenił też, że w polskim rolnictwie dzieje się źle i nie widać działań ministra Krzysztofa Jurgiela oraz rządu. - Będziemy wnosić do ministerstwa o zajęcie się tą sprawą, która jest bardzo pilna, umowy będą zawierane w najbliższych dniach, nie ma czasu do stracenia - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.
Cukrownia Strzyżów

Zdecydowane „NIE” plantatorów Cukrowni Strzyżów dla warunków kontraktacji

Bardzo burzliwy przebieg miało wczorajsze spotkanie w Hrubieszowie plantatorów Cukrowni Strzyżów z przedstawicielami spółki Suedzucker. Zdecydowana większość rolników po raz pierwszy poznała warunki kontraktacji,...

Bogdan Zioła, prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Otmuchowie, podkreślił, że 6300 polskich rolników otrzyma o 120 mln zł mniej niż przed obniżeniem cen skupu buraka cukrowego.

- UE kiedyś określała tę najniższą cenę za buraka, było to 26-29 euro za jedną tonę, przy cenie cukru powyżej 404 euro. Dzisiaj cena cukru na rynkach to 500 euro, a nam się proponuje 17 euro, 9 euro mniej od tego, co kiedyś UE gwarantowała. Dlatego też będziemy rozmawiać ze wszystkimi, którzy pomogą nam, żebyśmy nie byli wyzyskiwani przez inne koncerny - zapowiedział Zioła.

Podkreślił, że dla plantatorów najważniejsze jest to, żeby podnieść cenę skupu buraka cukrowego do minimum 26-29 euro za tonę, które było przed zmianę prawa unijnego.

Wiceszef sejmowej komisja rolnictwa i rozwoju wsi, poseł PSL Mirosław Maliszewski zaznaczył, że trzeba zrobić wszystko, żeby umowy kontraktacyjne odzwierciedlały potrzeby rolników. - Na komisji rolnictwa będziemy wnioskowali o to, aby tej sytuacji przyjrzeć się, aby bardziej niż do tej pory zaangażował się w to resort rolnictwa i minister rolnictwa, który przecież stoi na straży interesów polskich rolników - podkreślił.  

"Producenci buraka są stawiani przed dyktatem ogromnych zakładów, tak samo producenci owoców, warzyw, innych produktów rolnych dzisiaj muszą ulegać dyktatowi wielkich graczy na rynku, to jest niedopuszczalne, abyśmy doprowadzili przez to do upadku wielu gałęzi polskiego rolnictwa - dodał.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu