Kampania ruszyła. Kolejny trudny sezon

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
07-09-2019,13:15 Aktualizacja: 07-09-2019,17:12
A A A
W tym roku, tak jak w poprzednim, jako pierwszy kampanię buraczaną rozpoczął koncern Pfeifer&Langen, bo już 31 sierpnia w rejonie Cukrowni Gostyń oraz Cukrowni Miejska Górka (woj. wielkopolskie). 
 
Jak zaznacza jednak P&L, na wczesne dostawy trafiają buraki od plantatorów, którzy dobrowolnie zadeklarowali się na zbiór ze względu na dobry stan plantacji - cięższe gleby, wczesne siewy, miejscowości z większą ilością opadów w okresie czerwca i lipca. 3 września ruszył przerób w Cukrowni Glinojeck (woj. mazowieckie), a 9 września rozpocznie się w Środzie Wielkopolskiej. 
 
kampania buraczana, zbiór buraków, produkcja cukru, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

Kampania buraczana była trudna. Ciężkie czasy dla branży

O ponad 12 procent mniejszy był średni plon buraków z hektara w minionej kampanii w porównaniu z poprzednią - poinformował Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC). Zakończoną niedawno kampanię plantatorzy ocenili...
Südzucker Polska wystartuje z kampanią 8 września w Cukrowni Cerekiew (woj. opolskie), a następnie 9 września ruszy Cukrownia Strzelin (woj. dolnośląskie), 10 września Cukrownia Świdnica (woj. dolnośląskie), natomiast 11 września Cukrownia Ropczyce (woj. podkarpackie). - Biorąc pod uwagę aktualny stan plantacji, na Śląsku krojenie buraków planujemy zakończyć w drugiej połowie stycznia 2020 roku, po ok. 130 dniach kampanii, a w Cukrowni Ropczyce w pierwszej połowie stycznia, po ponad 100 dniach kampanii cukrowniczej - mówi Magdalena Budzyńska z Südzucker Polska.
 
Nordzucker Polska zamierza rozpocząć kampanię 12 września w zakładzie w Chełmży (woj. kujawsko-pomorskie), a 25 września w zakładzie w Opalenicy (woj. wielkopolskie). Zakończenie kampanii w obydwu zakładach zaplanowano na 1. dekadę stycznia 2020 r.
 
Krajowa Spółka Cukrowa nie podaje konkretnych dat, w zależności od lokalizacji, rozpoczęcie kampanii planuje w drugiej i trzeciej dekadzie września. Jako pierwsza przerób buraków ma rozpocząć Cukrownia Werbkowice (woj. lubelskie). 
 
Wszyscy wskazują na trudne warunki uprawy buraka cukrowego w tym roku ze względu na suszę. - W stosunku do ubiegłego roku bieżący sezon wypada niestety podobnie. Trwałe niedobory wody powodują spadek plonu korzeni poniżej oczekiwanych wartości, przy stosunkowo dobrym poziomie zawartości cukru - mówi Wojciech Krause z Nordzucker Polska. 
 
- Ponadto, z uwagi na ograniczenia w stosowaniu neonikotynoidów w zaprawach nasiennych, zaobserwowano zwiększoną presję szkodników, co przełożyło się na większą ilość zabiegów insektycydowych na plantacjach oraz na wzrost kosztów uprawy buraków cukrowych - dodaje. 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu