Deformacje liści buraka mijają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
23-06-2016,6:50 Aktualizacja: 23-06-2016,6:53
A A A

Liście buraka cukrowego, które uległy w tym roku deformacjom na Zamojszczyźnie odzyskują normalny kształt. Najbardziej prawdopodobne, że był to  efekt uboczny działania herbicydów zawierających etofumesat jako substancję czynną.

Na plantacji w Sahryniu, na której prowadzę doświadczenia pierwsze rośliny, których liście zaczęły się zwijać w główkę sałaty zaobserwowano około 11 czerwca. Tydzień później, 18  czerwca, zdecydowana większość liści prawie odzyskała prawidłowy kształt. Najlepszym działaniem rolnika w takiej sytuacji był … brak działania. Trzeba było spokojnie poczekać, aż objawy same przeminą.

deformacje liści, burak cukrowy

Deformacje liści buraka na Zamojszczyźnie

Na plantacjach buraka cukrowego na Zamojszczyźnie można spotkać rośliny z charakterystycznymi deformacjami liści. Najprawdopodobniej jest to efekt działania herbicydów zawierających jako substancję czynną etofumesat. Jak jednak przekonują...

Rolnicy podejrzewali, że mogły to choroby wirusowe lub efekt żerowania jakiś szkodników. Tymczasem żadnych szkodników na liściach nie było. Jeśli ktoś tego nie sprawdził, tylko wykonał „w ciemno” oprysk insektycydowy, to niepotrzebnie wydał pieniądze. Z takiego postępowania korzyści odniósł tylko dystrybutor, u którego rolnik kupuje środki ochrony roślin.

Oczywiście pytanie czy stać rolników na taką rozrzutność przy obecnych niskich cenach skupu buraków nie wymaga odpowiedzi.

Trzeba się spodziewać, że już w przyszłym roku ze względu na zniesienie limitów produkcji cukru w Unii Europejskiej ceny te będą najprawdopodobniej jeszcze niższe. Wykonanie dokarmiania dolistnego nawozami mikroelementowymi zawierającymi bor na pewno burakom nie zaszkodziło, a tylko pomogło, ale nie w likwidowaniu deformacji. Burak cukrowy jest bowiem bardzo wrażliwy na niedobór boru, a właśnie tego mikroelementu w naszych glebach brakuje najbardziej. Dlatego dokarmianie dolistne borem burak cukrowego jest obecnie zabiegiem obowiązkowym.

buraki, NDVI, Sahryń

Dokarmianie dolistne buraka cukrowego krzemem

Na doświadczeniu z burakami cukrowymi, które prowadzę wspólnie z Witoldem Ferensem w Sahryniu na Zamojszczyźnie zdecydowana większość roślin osiągnęła fazę 6 liści (BBCH 16). Dlatego 27 maja wykonano pierwszy oprysk nawozami...

Problematyczna jest kwestia dokarmiania dolistnego azotem i innymi makroelementami. Moim zdaniem powinny one być zastosowane doglebowo przed siewem buraka, a azot ewentualnie także pogłównie w formie stałej. Roślina do pobierania składników pokarmowych i wody ma wyspecjalizowany system korzeniowy a nie liście, które służą do prowadzenia procesu fotosyntezy.

Dolistnie powinno się wnosić jedynie mikroelementy ze względu na małą efektywność nawożenia doglebowego. Są one pobierane przez rośliny w wielokrotnie mniejszych ilościach niż makroelementy.

Jestem także gorącym zwolennikiem wprowadzenia do uprawy buraków cukrowych dokarmiania dolistnego krzemem.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu