Deformacje liści buraka na Zamojszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
14-06-2016,19:50 Aktualizacja: 14-06-2016,19:58
A A A

Na plantacjach buraka cukrowego na Zamojszczyźnie można spotkać rośliny z charakterystycznymi deformacjami liści. Najprawdopodobniej jest to efekt działania herbicydów zawierających jako substancję czynną etofumesat.

Jak jednak przekonują specjaliści zajmujący się ochroną buraka cukrowego objawy te są przemijające. Przedstawiciele służb surowcowych cukrowni potwierdzają, że w tym roku roślin z takimi objawami jest szczególnie dużo, co wynika z dotychczasowego przebiegu pogody na południowym wschodzie kraju.   

Osobniki ze zdeformowanymi liśćmi trafią się na plantacji przeciętnie raz na 100-200 roślin, więc nie aż tak często. Deformacje objawiają się zwijaniem liści do środka, które przypominają główkę sałaty. Na próżno poszukiwać wewnątrz liści jakiś szkodników.

Rolnicy, którzy stwierdzą na swoich plantacjach takie objawy nie powinni podejmować żadnych działań, takich jak interwencyjne dokarmianie dolistne roślin azotem czy też mikroelementami, ani tym bardziej stosowanie insektycydów do zwalczania szkodników. Po prostu trzeba poczekać aż objawy same przeminą.

Na pewno jednak rośliny, które tak zareagowały na oprysk herbicydami przechodzą silny stres, a w związku z tym spowalniają swoje tempo wzrostu i wydadzą mniejszy plon.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu