5 mln ton buraków, 764 tys. ton cukru. KSC podsumowuje kampanię

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2015,8:05 Aktualizacja: 06-02-2015,8:17
A A A

W połowie stycznia Krajowa Spółka Cukrowa zakończyła kampanię cukrowniczą 2014/2015. A teraz dokonała jej podsumowania. Była lepsza niż zeszłoroczna.

Rozpoczęły ją oddziały KSC Cukrownia Malbork i Cukrownia Werbkowice, które od 19 września 2014 r. zaczęły skupować buraki od plantatorów, by następnego dnia rozpocząć przerób.

W ciągu kolejnych dziesięciu dni sukcesywnie dołączyły: Cukrownia Nakło (23.09), Cukrownia Krasnystaw (24.09), Cukrownia Kluczewo (25.09), Cukrownia Kruszwica (28.09) oraz Cukrownia Dobrzelin (29.09).

Ponad sto dni kampanii

Jak podaje KSC, średnia długość trwania kampanii w jej zakładach wyniosła 106 dni i wahała się od 100 dni w Cukrowni Dobrzelin do 112 dni w Cukrowni Malbork.

"W tym czasie oddziały skupiły od plantatorów ponad 5 mln ton buraków, z których wyprodukowano ponad 764 tys. ton cukru. Tym samym pobity został ubiegłoroczny wynik ustanowiony na poziomie ponad 4,5 mln ton skupionych buraków i 711 tys. ton wyprodukowanego cukru" - informuje KSC.

Skup surowca wszystkie oddziały zakończyły do 12 stycznia. Najwyższą polaryzację surowca - 18 proc. zanotowano w Cukrowni Malbork, natomiast średnia polaryzacja skupowa w spółce wyniosła 17 proc. i była nieco niższa od tej z poprzedniej kampanii, ustalonej na poziomie 17,3 proc. Wzrosła natomiast średnia powierzchnia plantacji z 4,7 do 5 ha.

Na początku nie było różowo

Polski cukrowy potentat oszacował, że średni plon rozliczeniowy dostarczanych buraków w zakończonej kampanii wyniósł w spółce 65 ton i był większy od ubiegłorocznego o 5 ton z hektara. Porównując wyniki poszczególnych oddziałów, średni plon zawierał się przedziale od 72,5 t/ha w Cukrowni Kluczewo do 57,2 t/ha w rejonie Cukrowni Krasnystaw.

A tymczasem okres wegetacyjny nie zapowiadał się najlepiej dla uprawy buraka cukrowego. W pierwszym kwartale roku przypadającym na siew buraka skumulowały się opady i niskie temperatury, co nie sprzyjało równomiernym, szybkim wschodom.

Mimo tego średnia obsada plantacji w KSC utrzymała się na poziomie ponad 98 tys. roślin na hektarze. W miesiącach letnich, w okresie intensywnego wzrostu buraka, lokalnie notowano deficyt opadów i wysokie temperatury.

Brak wilgoci szczególnie długo utrzymywał się w rejonach kontraktacyjnych Cukrowni Kruszwica i Cukrowni Malbork. - W tym czasie notowano niskie przyrosty masy korzeni. Przebieg pogody w trzecim i czwartym kwartale roku pozwolił odbudować roślinom potencjał plonowania. Świadczy o tym średni plon korzeni uzyskany przez plantatorów - twierdzą przedstawiciele KSC.

Wszystko zgodnie z planem

Przebieg kampanii 2014/15 był w opinii spółki zadowalający. We wrześniu i październiku warunki atmosferyczne sprzyjały dalszym przyrostom masy korzeni i polaryzacji.

"Temperatury w listopadzie i grudniu nie zagrażały burakom w prawidłowo uformowanych pryzmach. Dzięki temu zbiór i dostawa w czasie trwania kampanii przebiegły zgodnie z planem, a uzyskane wyniki produkcyjne pozwalają zaliczyć minioną kampanię do udanych" - podsumowuje KSC w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu