Zboża ozime - skuteczne odchwaszczanie jesienne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Innvigo | redakcja@agropolska.pl
10-11-2017,10:05 Aktualizacja: 10-11-2017,10:21
A A A

Rolnicy w Polsce coraz częściej decydują się na jesienne zabiegi herbicydowe w zbożach ozimych. Na co należało zwrócić uwagę, dobierając preparaty do wczesnego zwalczania chwastów? Jakie czynniki warto uwzględnić w kolejnych sezonach? Podsumowanie i porady eksperta przydadzą się także tym producentom, którzy dopiero rozważają włączenie jesiennych herbicydów do programu ochrony swoich upraw.

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, polscy rolnicy coraz chętniej stosują jesienne zabiegi herbicydowe w zbożach ozimych. Eliminacja chwastów we wczesnej fazie wzrostu przynosi wiele korzyści - uprawy zbożowe zyskują optymalne warunki wzrostu i rozwoju, a zastosowanie właściwie dobranych preparatów pozwala na długotrwałe kontrolowanie zachwaszczenia pola. Dla producentów rolnych duże znaczenie ma fakt, że wczesna ochrona jest nie tylko skuteczniejsza, ale także tańsza.

oprsykiwacz, pszenica, Sahryń

Lepiej późno niż wcale

Ogólne założenie ochrony plantacji przed chwastami, to szybkie wyeliminowanie konkurencji, które pozwala na prawidłowy rozwój rośliny uprawnej. Nie stanowi to problemu w gospodarstwach małoobszarowych, ale im większy areał, tym...

Jak przebiegał tegoroczny etap wczesnego wzrostu zbóż ozimych? Na co należało zwrócić uwagę, dobierając preparaty do jesiennego zwalczania chwastów? Opowiedział o tym Andrzej Brachaczek, Dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Innvigo: - Analiza stanu plantacji, fazy rozwojowej zbóż, ale przede wszystkim fazy rozwojowej chwastów jest istotna, aby wyznaczyć optymalny moment do wykonania zabiegów. Najważniejsze to trafić na etap, który cechuje się największą podatnością chwastów na herbicydy. Był to moment, kiedy na polach występowały chwasty dwuliścienne w fazie liścieni m.in. samosiewy rzepaku, fiołek polny, bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, rośliny z rodziny rumianowatych, a także inne chwasty kapustowate. Trwała wtedy również tzw. faza szpilkowania chwastów jednoliściennych, głównie miotły zbożowej. - Skład biologiczny zachwaszczenia w kompleksie doświadczeń herbicydowych w zbożach, które Innvigo prowadzi na Dolnym Śląsku, jest dosyć typowy w regionie i w Polsce. Należy zaznaczyć, że miotła, która tu występuje, charakteryzuje się odpornością metaboliczną i genetyczną na ALS-y. Środki, jakie stosowaliśmy, uwzględniały te aspekty - dodał ekspert.

oprskiwanie, rzepak, opryskiwacz, ciągnik, Sahryń, Witold Ferens

Jakość wody - istotna w zabiegach herbicydowych

Herbicydy stosowane są w postaci roztworów wodnych, warto więc zwrócić baczniejszą uwagę na jakość wody używanej do zabiegów. Jest to problem często bagatelizowany, tymczasem woda złej jakości może niekorzystnie wpłynąć na ich...

Po jakie preparaty zatem warto sięgać, żeby pokonać chwasty w zbożach ozimych? Receptą Innvigo na ten problem jest herbicydowy zestaw jesienny, czyli preparaty Arubis 50 SG i Adiunkt 500 SC. Środki te mają działanie nalistne i doglebowe, co gwarantuje skuteczne wyeliminowanie chwastów.

Istotny jest fakt, że Adiunkt, którego substancją czynną jest diflufenikan, zwalcza fiołki polne, wspomaga likwidację chwastów jednoliściennych, a także wzmacnia działanie chlorosulfuronu zawartego w Arubisie. - Mimo że po wygaśnięciu wielu rejestracji liczba preparatów znacznie się zawęziła, to cały czas rolnik dysponuje środkami, które pozwalają skontrolować kompleksowo całe zachwaszczenie lub tylko częściowo jego najważniejsze elementy, na przykład tylko chwasty dwuliścienne albo jednoliścienne - mówił Andrzej Brachaczek. - My proponujemy zastosowanie mieszaniny diflufenikanu z chlorosulfuronem. W niektórych sytuacjach do mieszanin zbiornikowych można wykorzystywać w różnych sekwencjach preparaty pomocnicze, należące do innych grup chemicznych.

pszenica, opryskiwacz

Czy można uniknąć uszkodzeń herbicydowych?

Herbicydy, chociaż skutecznie niszczą chwasty powodując zakłócenia w przebiegu ich procesów życiowych, mogą być jednak fitotoksyczne dla rośliny uprawnej. Po zabiegach odchwaszczania obserwuje się wtedy budzące uzasadnione obawy...
Herbicydowy zestaw jesienny jest przeznaczony do stosowania w zbożach ozimych: w pszenicy, pszenżycie, życie oraz jęczmieniu. Połączenie preparatów Arubis i Adiunkt daje lepsze efekty niż pojedyncze używanie tych środków i skutecznie zwalcza takie chwasty, jak: gorczyca polna, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, niezapominajka polna, ostrożeń polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, szczawie, tasznik pospolity, wyka ptasia. Ponadto Arubis i Adiunkt mogą być komponentami innych rozwiązań herbicydowych, w zależności od potrzeb i stanu zachwaszczenia konkretnego pola.

Jakie wnioski można wyciągnąć po tegorocznej aplikacji jesiennych herbicydów w zbożach ozimych? Wybierając moment przeprowadzenia zabiegu, trzeba zwrócić uwagę zarówno na fazę rozwojową zbóż, jak i na fazę rozwojową chwastów, czyli ich największą podatność na substancje czynne zawarte w herbicydach. Ważny jest także skład zachwaszczenia na danym polu - warunkuje on dobór odpowiednich preparatów, których kompleksowe działanie pozwala na skuteczną i długotrwałą eliminację niepożądanych roślin. Bez wątpienia warto zdecydować się na ten model ochrony ozimin. Stawką jest nie tylko pole bez chwastów, ale też zdrowy start i dobra kondycja zbóż przed zimą.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu