Wiosenny program herbicydowej ochrony zbóż cz. I

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inż. Adam Paradowski IOR-PIB Poznań, (bea) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2015,12:50 Aktualizacja: 20-05-2015,12:57
A A A

W tym samym czasie polecany jest bifenoks, w dwóch wariantach. Sam jako Fox 480 SC i oraz łącznie z izoproturonem jako Bifenix N 499 SC. Przeznaczony jest do szybkiego zwalczania chwastów dwuliściennych, wykazuje lekkie działanie parzące. Z dodatkiem izoproturonu zwiększa zakres zwalczanych chwastów dwuliściennych oraz niszczy także miotłę zbożową. Szkoda, że mieszanina fabryczna jest tylko zarejestrowana w pszenicy, a nie jak sam bifenoks we wszystkich zbożach ozimych.


bifenoks – Fox 480 SC: komosa biała, tasznik pospolity, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, rumian polny.

bifenoks + izoproturon – Bifenix N 499 SC: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, mak polny, miotła zbożowa, niezapominajka polna, przetacznik ożankowy, przetacznik trójlistkowy, przetacznik polny, rdest powojowy, rumianowate, tasznik pospolity, tobołki polne.


zachwaszczenie_jesien

Mieszaniny fabryczne do wczesnych zabiegów herbicydowych w zbożach

W zależności od rodzaju substancji aktywnej oraz gatunków zbóż, mieszaniny fabryczne herbicydów rejestrowane są do wczesnych zabiegów w dość szerokich terminach stosowania. Nieco mniej popularną mieszaniną (niż...
Florasulam w czystej formie od lat jest zarejestrowany jako Kantor 050 SC. Po wielu zmianach treści etykiety aktualnie jest zalecany w pszenicy i pszenżycie w fazie od trzech liści do drugiego kolanka (BBCH 13-32). Niedawno zarejestrowano odpowiednik tego preparatu pod handlową nazwą Dobler 50 SC. Jedyną różnicą dla zarejestrowanych zbóż jest rozbicie terminu: dla pszenicy od 9 liścia do drugiego kolanka (BBCH 19-32), a dla pszenżyta od trzech rozkrzewień do początku strzelania w źdźbło (BBCH 23-30).


florasulam – Dobler 50 SC, Kantor 050 SC: gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowi, przytulia czepna, rdestówka powojowa, samosiewy rzepaku, stulicha psia, tasznik pospolity, tobołki polne.


Dwie formy użytkowe preparatu Axial (pinoksaden), wiosną są zalecane podobnie jak jesienią. Preparat starszy (Axial 100 EC) należy koniecznie stosować łącznie z adiuwantem Adigor 440 EC. Preparat młodszy (Axial 50 EC) w składzie już posiada adiuwant i oprócz pszenicy i pszenżyta może być także stosowany w jęczmieniu.


pinoksaden – Axial 50 EC, Axial 100 EC: owies głuchy, miotła zbożowa, wyczyniec polny.


Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu