Skrzypionki w zbożach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak
10-06-2014,13:20 Aktualizacja: 14-11-2014,13:27
A A A

Na wielu plantacjach zbóż pojawiły się skrzypionki, a w Internetowym Systemie Sygnalizacji Agrofagów prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (www.piorin.gov.pl) ukazały się komunikaty o konieczności zwalczania tego szkodnika w wielu powiatach.

Skrzypionki są jednymi z najważniejszych szkodników zbóż. Są bardziej szkodliwe w uprawie jarych niż ozimych, o czym świadczy niższy próg ekonomicznej szkodliwości. W uprawie zbóż ozimych wynosi on bowiem 1-1,5 larwy na źdźbło, a jarych – 0,5-1 larwy. Obecność larw jest szczególnie niekorzystna w łanie pszenicy, bo uszkadzając liść flagowy, przyczyniają się do znacznego ograniczenia wydajności fotosyntezy roślin. Tymczasem u tego gatunku aż 35 proc. asymilatów produkowanych jest przez ten jeden największy liść. Dlatego, aby uzyskać wysoki plon ziarna, powinien on być jak najdłużej nieporażony przez choroby i nieuszkodzony przez szkodniki.

Na plantacjach najczęściej można spotkać skrzypionkę zbożową, a rzadziej skrzypionkę błękitek.

Decyzję o wykonaniu zabiegu insektycydowego zawsze należy poprzedzić lustracją plantacji. Każde pole w gospodarstwie trzeba traktować indywidualnie, bo najczęściej warunki jakie na nich panują są bardzo zróżnicowane. Fakt wykonania oprysku powinno się odnotować w ewidencji zabiegów, którą musi prowadzić każdy rolnik. Zapiski najlepiej jest uzupełniać na bieżąco.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu