Oprysk przedżniwny w rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak
24-06-2014,14:00 Aktualizacja: 14-11-2014,14:04
A A A

Na polach zachwaszczonych, przy nierównomiernym dojrzewaniu rzepaku należy zastanowić się nad wykonaniem oprysku przedżniwnego herbicydem totalnym.

Zabieg taki nie tylko niszczy chwasty, ale także dosusza zielone części roślin rzepaku. W ten sposób przyczynia się do obniżenia wilgotności słomy i zbieranych nasion. Dzięki temu zbiór kombajnem jest łatwiejszy i szybszy. Oprysk przedżniwny w dużych gospodarstwach pozwala także w pewnym stopniu sterować terminem zbioru.

Niezmiernie ważny jest termin wykonania zabiegu. Oprysk należy przeprowadzić na 7 dni przed planowanym terminem zbioru, gdy wilgotność nasion rzepaku maleje poniżej 30 proc. Szczególnie szkodliwy jest zabieg zbyt wczesny, bo powoduje zahamowanie nagromadzania plonu i jego znaczne obniżenie. W ostatnich 10 dniach przyrost plonu rzepaku wynosi bowiem nawet 40 kg/dobę/hektar. Najczęściej na hektar stosuje się 300 l wody, gdy opryskiwanie jest średniokropliste. Dawkę wody można ograniczyć do 150 l, jeśli zostanie wykonany oprysk drobnokroplisty. W okresie występowania wysokich temperatur w ciągu dnia zabieg trzeba przeprowadzić rano lub późnym popołudniem. Zbiór kombajnem powinno się wykonywać pod kątem prostym lub w kierunku przeciwnym do przejazdu opryskiwacza.

W uzasadnionych przypadkach możliwe jest także jednoczesne przeprowadzenie oprysku herbicydem totalnym oraz preparatem ograniczającym pękanie łuszczyn (sklejaczem).W takiej sytuacji dawka sklejacza jest mniejsza niż gdy jest używany solo. Warto jednak zauważyć, że zalecany termin stosowania sklejaczy jest znacznie wcześniejszy - na 3 tygodnie przed zbiorem, a w połączeniu z herbicydem totalnym - tylko na tydzień.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu