Na stokłosy i perz w pszenicy ozimej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Rogowska, (bea) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2016,10:10 Aktualizacja: 22-02-2016,10:27
A A A

Wiosenna lustracja plantacji pszenicy ozimej jest czynnością niezbędną, niezależnie od tego czy wykonano herbicydowy zabieg jesienny. Podczas monitoringu należy określić zarówno skład gatunkowy chwastów, jak i ich fazy rozwojowe. Ta wiedza pozwoli na wybór skutecznego preparatu, określenie jego dawki oraz terminu oprysku.

Ekosystem chwastów na polach uprawnych jest niezwykle różnorodny. Często zdarza się, że ważny gatunek nie jest kontrolowany przez herbicyd, szybko rozprzestrzenia się na polu i staje się dominujący. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku stokłos i perzu. Należy pamiętać, iż chwasty, które wzeszły już jesienią i dobrze przezimowały są zdecydowanie odporniejsze na działanie substancji aktywnej od tych, które są w tych samych fazach rozwojowych, ale pojawiły się na polu dopiero na wiosnę. W takich sytuacja niezbędne jest zastosowanie maksymalnych dawek preparatów chwastobójczych.

jeczmien_maj

Wiosenny program herbicydowej ochrony zbóż cz. I

Program ochrony zbóż to dość obszerny materiał. Oparty jest na 270 herbicydach stosowanych pojedynczo i uzupełniony kolejnymi 70 kombinacjami, stanowiącymi mieszaniny zbiornikowe. Uwzględniając, że zabiegi dotyczą czterech gatunków...

Do zwalczania chwastów dwuliściennych (gwiazdnica pospolita, rumian polny, tasznik pospolity, przytulia czepna, bratek polny, chaber bławatek) na rynku znajdziemy szeroką gamę produktów. Poważnym problemem jest walka ze stokłosami i perzem. Gdy na plantacji mamy do czynienia z dużą presją stokłos i miotły, a perz przestaje występować punktowo, wybór odpowiedniego preparatu staje się niezwykle ograniczony. W przypadku występowania tych chwastów możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie Apyrosu 75 WG. Jest to herbicyd, który wyjątkowo skutecznie eliminuje te chwasty. Szczególnie dobre efekty uzyskujemy, gdy chwasty dwuliścienne znajdują się w fazie 3-5 liści, miotła zbożowa i stokłosy w fazie 2-4 liści, a perz w fazie 3-5 liści. W połączeniu z adiuwantami preparat wykazuje znacznie skuteczniejsze działanie. W celu równoczesnego zwalczania większej liczby chwastów zalecany jest do łącznego stosowania z innymi herbicydami.

Rezultat każdego zabiegu uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest temperatura. W przypadku sulfosulfuronu wyższa wilgotność gleby i powietrza oraz temperatura powyżej 10ºC istotnie zwiększają skuteczność działania substancji aktywnej. Opady deszczu występujące później niż w 4 godziny po zabiegu nie wpływają na skuteczność działania środka.

Stosunkowo duży wybór herbicydów oraz możliwość stosowania mieszanin pozwala na ograniczanie każdego typu zachwaszczenia, nawet tego uporczywego z plantacji z dużą presją stokłos i perzu nie odchwaszczanych jesienią.


 

 


 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu