Wiceminister zapewnia: udało się wyhamować wzrost cen nawozów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2021,12:25 Aktualizacja: 28-10-2021,12:28
A A A

Grupa Azoty opublikowała cennik nawozów, co uspokoiło marże i pozwoliło wyhamować wzrost cen dla rolników - powiedział Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

- Dzięki zdecydowanym działaniom Grupy Azoty stabilizującym rynek nawozów udało się wyhamować wzrost cen. Spółki opublikowały cenniki i zachęciły do tego swoich akredytowanych dystrybutorów, co spowodowało uspokojenie marż - wyjaśnił polityk.

Grupa Azoty, produkcja nawozów, eksport nawozów

Grupa Azoty ogranicza eksport nawozów i kieruje je na krajowy rynek

W obliczu wzmożonego popytu na nawozy w kraju Grupa Azoty podjęła decyzję o ograniczeniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowanie ich na rynek krajowy. Zaapelowała jednocześnie do dystrybutorów o zabezpieczenie popytu. "Wolumeny...

Dodał, że w sytuacji światowego kryzysu na rynkach gazu, spółki nadzorowane przez resort nie zatrzymały i nie ograniczyły produkcji nawozów. Jak zaznaczył Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty instalacje grupy pracują obecnie na niezmienionym poziomie, ale jeżeli cena gazu będzie bardzo drastycznie rosła, trzeba będzie precyzyjnie liczyć rachunek ekonomiczny.

- Jeśli cena nie będzie akceptowana na koniec przez rolnika, tak jak inni producenci będziemy musieli podejmować czasami trudne decyzje. Na ten moment produkujemy, myślimy o rynku rolnym bardzo odpowiedzialnie, bo to jest nasz najważniejszy rynek - zaznaczył.

Hinc przypomniał, że cena gazu stanowi ok. 70 proc. ceny nawozów.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement