Termin zakupu nawozów nie będzie zmieniony. Będzie redukcja dopłat?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2022,12:00 Aktualizacja: 09-05-2022,12:03
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że termin składania faktur za zakupione nawozy zostanie wydłużony do końca maja, ale termin zakupu nawozów (15 maja) pozostaje bez zmian.

- Termin składania wniosków zostanie wydłużony, żeby uwzględnić faktury za zakupione nawozy nawet 15 maja, natomiast nie będzie wydłużony sam termin zakupów, bo program był zatwierdzony w Komisji Europejskiej i każda zmiana wymagałaby ponownej akceptacji KE - wyjaśnił szef resortu.

dopłaty do nawozów, wsparcie dla rolnictwa, MRiRW, KRIR

Dopłaty do nawozów na 300 hektarów?

Resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwiększenia powierzchni gruntów gospodarstwa, które mogą być objęte dopłatami do nawozów. W opisywanym przez nas wystąpieniu samorząd rolniczy...

W połowie kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld zł przeznaczony na wsparcie rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów. Wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych 250 zł na 1 ha powierzchni.

Kowalczyk zaznaczył, że procedura legislacyjna dotycząca rozporządzenia "nawozowego" nie została zakończona, ale nie powinno być z tym żadnego problemu. Dotyczy to wydłużenia terminu na składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Dopłaty do nawozów nie mogą być złożone przed wnioskami o dopłaty bezpośrednie.

Jak mówił, w Polsce przeciętnie wysiewa się ok. 300-400 kg nawozów wieloskładnikowych na hektar. Jest to trochę poniżej średniej unijnej, ale ilość zużycia nawozów zależy od rodzaju uprawy. Jaka faktycznie ilość nawozów została wysiana, będzie wiadomo po złożeniu wniosków. Minister dodał, że jeżeli okaże się, że wniosków jest trochę więcej niż zakładano, to może nastąpić niewielka redukcja dopłat.

dopłaty do nawozów, wsparcie dla rolnictwa, Wielkopolska Izba Rolnicza

Ile dostaniesz dopłaty do nawozów? Zobacz wyliczenia WIR

Rządowi udało się wreszcie uzyskać unijną zgodę na dopłaty do nawozów. Wielu rolników zastanawia się, jak je rachować i na jakie kwoty może liczyć. Wielkopolska Izba Rolnicza pokazała przykłady. Specjaliści z WIR przypominają, że...

Szef MRiRW uważa, że w tym roku cena nawozów nie powinna się odbić na wysokości plonów, bo rolnicy generalnie kupowali nawozy, a część miała jeszcze zapasy z ubiegłego roku. Dodał, że plony zależą nie tylko od nawożenia, ale także od wielu innych czynników, np. od kategorii gleby czy jej wilgotności.

Odnosząc się do cen gazu, minister podkreślił, że stawka jest największym kosztem produkcji nawozów i raczej nie należy spodziewać się obniżki, ale ważne jest by nie zaprzestano produkcji nawozów. Wyraził nadzieję, że nie będą drożały.

Od końca kwietnia, kiedy Rosja zaprzestała wysyłania gazu do Polski, nawozy wieloskładnikowe (polifoska) u hurtowego dystrybutora nawozów Grupy Azoty (Agrochem) kosztują 3500-3965 zł/t.

Minister zapytany, czy jeżeli wystąpiłyby przerwy w dostawach gazu, to produkcja żywności byłaby chroniona, poinformował, że wystąpił do Ministerstwa Aktywów Państwowych, aby przemysł spożywczy w razie wyłączeń był na końcu tej kolejki - tuż przed ograniczeniem ogrzewania domów.

- Bardzo mocno zwracałem uwagę na branże przetwórstwa mleka i mięsa, bo to są sektory, które nie tylko zaprzestaną produkcji, ale grozi także zepsucie surowca - wyjaśnił. Dodał, że taką preferowaną branżą jest także hodowla drobiu.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 5 maja rano wpłynęło 525 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie i 82 tys. wniosków "nawozowych".
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu