Ile dostaniesz dopłaty do nawozów? Zobacz wyliczenia WIR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2022,14:45 Aktualizacja: 27-04-2022,14:47
A A A

Rządowi udało się wreszcie uzyskać unijną zgodę na dopłaty do nawozów. Wielu rolników zastanawia się, jak je rachować i na jakie kwoty może liczyć. Wielkopolska Izba Rolnicza pokazała przykłady.

Specjaliści z WIR przypominają, że wyliczając należną kwotę, trzeba dysponować minimum fakturami za okres kwalifikowalności wydatków (1 września 2021 r. - 15 maja 2022 r.) oraz złożyć wniosek o dopłaty, z którego będzie wynikała powierzchnia gruntów ornych oraz trwałych użytków zielonych.

dopłaty do nawozów, Janusz Wojciechowski, wsparcie dla rolnictwa, ceny żywności

ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty do zakupu nawozów

Do 16 maja potrwa nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br. Dopłaty wyniosą 250 i 500 zł do hektara. Rolnicy mogą już składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i...

"Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sama wyliczy wielkość dopłaty. Jeśli mamy faktury za okres 2020/21 i ceny nawozów z tych faktur są niższe, niż opublikowane na stronach MRiRW, to warto faktury dołączyć" - wskazuje Izba.

Co warto podkreślić, w każdym z wyliczeń WIR kwota dopłaty wynika z maksymalnego pułapu założonego w tym wsparciu - czyli 500 zł/ha, pomimo że faktyczna różnica w zakupie nawozów była wyższa.

"Możemy przypuszczać, że takich przypadków będzie najwięcej, ze względu na fakt, że do wyliczeń przyjmuje się wyłącznie grunty zgłoszone do dopłat bezpośrednich, a nie użytkowane przez rolnika na zasadzie nieformalnych dzierżaw. Im większa będzie różnica, tym mniejszą dopłatę w stosunku do różnicy w zakupie otrzyma rolnik" - oceniła WIR.

Konkretne wyliczenia dokonane przez specjalistów znajdują się tutaj.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu