Już w styczniu rolnicy mogliby nawozić azotem. Ale program ugrzązł w legislacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2023,8:05 Aktualizacja: 18-01-2023,8:06
A A A

Tegoroczna aura w większej części Polski sprawia, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot. Nie można jednak tego zrobić bowiem oczekiwane przez rolników zmiany prawne się przeciągają.

Zwraca na to uwagę Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ), który od dłuższego czasu zabiega o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie.

Wiosenne nawożenie, terminy nawożenia, Grzegorz Witkowski, Krzysztof Smaczyński, Urszula Pasławska

Wiosenne nawożenie. Rolnicy będą mogli wykonywać je wcześniej?

Uelastycznienie będzie polegało na tym, że rolnicy będą mogli rozpocząć stosowanie nawozów zawierających azot dwa tygodnie wcześniej, pod dwoma warunkami - mówił przedstawiciel resortu rolnictwa podczas posiedzenia sejmowej komisji...

W ubiegłym roku ruszył przegląd tzw. programu azotanowego i w konsekwencji zaproponowano aktualizację przepisów. Znalazło to odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

Projekt został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w procesie konsultacyjnym. Ostatnia zmiana została wprowadzona 5 stycznia przez Komitet do Spraw Europejskich.

"Jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie rozporządzenia? Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem, wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu, jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać? Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem do 1 marca?" - zwrócił się PZPRZ z pytaniami do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, którego resort jest odpowiedzialny za projekt.

Związek obawia się, że prace nad rozporządzeniem trwają zbyt długo, przez co kolejny sezon rolnicy będą mieli związane ręce jeśli chodzi o decyzję, kiedy zastosować azot, z uwagi na obowiązujące przepisy.

Są to przepisy - co podkreślają sami rolnicy - nieprzystające do zasad prawidłowej agrotechniki. W ocenie gospodarzy tegoroczne warunki pogodowe są w większej części kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot.

"Zwracamy się o pilną odpowiedź, kiedy ww. rozporządzenie wejdzie w życie i czy rolnicy będą mieli szansę skorzystać z tych zmienionych przepisów już wiosną 2023 r. Rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję" - czytamy w wystąpieniu zrzeszenia producentów zbóż.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu